Εκτός 4άδας η Βαλεντίνη

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
tn team Παρασκευή, 15 Ιουλίου 2022 - 17:05

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ολοκλήρωσε την πορεία της στα προημιτελικά του τουρνουά των 60.000 δολαρίων του Liepaja της Λετονίας, καθώς ηττήθηκε σε ένα πολύ κλειστό ματς από την Anna Siskova.

Η Γραμματικοπούλου πάλεψε με την Siskova, Νο.6 στο ταμπλό και Νο.252 στον κόσμο, για 2 ώρες και 6 λεπτά, δεν απέφυγε όμως την ήττα με 7-6 (8), 7-5, για την προημιτελική φάση του Liepaja Open.

Η Γραμματικοπούλου επέστρεψε από το 4-5, 15-30 στο 1ο σετ και το έστειλε σε tie-break, όπου βρέθηκε πίσω με 0-4, με 1-5 και με 3-6. Έσβησε 3 set points στη σειρά και 5 συνολικά, αλλά η Siskova είχε και 6η ευκαιρία και πήρε τελικά το tie-break με 10-8.

Και στο 2ο σετ η 25χρονη Ελληνίδα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, επιστρέφοντας από το 2-4 για να περάσει μπροστά με 5-4. Στο 11ο game έχασε 2 ευκαιρίες για να κρατήσει το σερβίς της και υπέστη το break, μένοντας πίσω με 5-6, με την 21χρονη Τσέχα να κλείνει το ματς στο σερβίς της στο επόμενο game.

Ήταν μια καλή εβδομάδα για την Βαλεντίνη στη Λετονία, όπου κέρδισε τη Γαλλίδα Marine Partaud με 4-6, 6-3, 7-6 (3) και την Λετονή Beatrise Zeltina με 6-1, 6-1, για να μπει στην τελική 8άδα.