Διπλή πρόκριση για τη Λάκη στο Monastir

tn team Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2022 - 17:11

H Μιχαέλα Λάκη προκρίθηκε στα προημιτελικά του μονού και στα ημιτελικά του διπλού, στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir στην Τυνησία.

Δυο νίκες μέσα σε διάστημα λίγων ωρών πανηγύρισε σήμερα στα σκληρά γήπεδα του Tennis Club de Monastir η Μιχαέλα Λάκη, η οποία προκρίθηκε στην καλύτερη 8άδα του μονού και στην τελική 4άδα του διπλού, στο τοπικό τουρνουά των 15.000 δολαρίων της ITF.

Πρώτα η Μιχαέλα, Νο.5 στο ταμπλό και Νο.802 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, πήρε τη νίκη εις βάρος της Γαλλίδας Marie Villet, Νο.906 στον κόσμο, με 6-4, 6-2.

Αν και απώλεσε το προβάδισμα με break που είχε πάρει νωρίς η 17χρονη Ελληνίδα και είδε το 2-0 να γίνεται 2-2 και αργότερα 4-4, κατάφερε να κερδίσει τα 8 από τα 10 τελευταία games κυριαρχώντας στο court, για να πάρει το 1ο σετ με 6-4 και να κερδίσει εύκολα το 2ο με 6-2, ολοκληρώνοντας το ματς σε 80 λεπτά.

Λίγο αργότερα η Μιχαέλα αγωνίστηκε και στα προημιτελικά του διπλού, όπου συνεργάζεται με τη Ρωσίδα Anastasiia Gureva. Αντιμετώπισαν τις Ιταλίδες Camilla Gennaro και Emma Rizzetto, τις οποίες κέρδισαν με 6-3, 6-4 σε 76 λεπτά.

Στο 1ο σετ είχαν διαρκώς τον έλεγχο Gureva και Λάκη, στο 2ο σετ ωστόσο είδαν το υπέρ τους 3-0 να γίνεται 3-4, 15-30. Κατάφεραν σε εκείνο το κρίσιμο σημείο να αποφύγουν τις περιπέτειες, κρατώντας αρχικά το σερβίς του για το 4-4 και κάνοντας και break στη συνέχεια, για να κλείσουν το ματς στο 2ο σετ.

Αύριο η Μιχαέλα θα δώσει άλλους δυο αγώνες στο ITF Pro τουρνουά των 15.000 δολαρίων. Για τα προημιτελικά του μονού θα αντιμετωπίσει τη 18χρονη Κινέζα Xinxin Yao, No.2 στο ταμπλό και Νο.655 στον κόσμο. Αργότερα θα παίξει και για τα ημιτελικά του διπλού, όπου θα παίξει με την Κινέζα Meng Yi Chen και την Τσέχα Zdena Safarova.