"Έπεσε" μαχόμενη η Χριστοφή

tn team Τετάρτη, 17 Αυγούστου 2022 - 18:35

Μετά από 3 ώρες αγώνα, η Ελένη Χριστοφή "λύγισε" από την Πολωνή Weronika Ewald και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στα μονά της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Bydgoszcz στην Πολωνία.

Για 2 ώρες και 46 λεπτά πάλεψε η Ελένη Χριστοφή απέναντι στην Weronika Ewald στον αγώνα του 1ου γύρου της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Bydgoszcz στην Πολωνία, με την Ελληνίδα τενίστρια να γνωρίζει την ήττα με 2-6, 7-6 (3), 6-3.

Η 24χρονη Ελληνίδα παίκτρια, Νο.826 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν καλύτερη σε όλο το 1ο σετ και σε μεγάλο μέρος του 2ου, αποκτώντας ένα προβάδισμα με 6-2, 4-2. Δεν έκλεισε όμως το παιχνίδι στο 2ο σετ, φτάνοντας έως και 2 πόντους μακριά, στο 5-4, 30-15. Αυτό το πλήρωσε, έχασε το 2ο σετ στο tie-break και η Ewald επέστρεψε στο ματς.

Μάλιστα, η Πολωνή έκανε μια μικρή ανατροπή και στο 3ο σετ, στο οποίο η Χριστοφή είχε προηγηθεί με 2-0 και με 3-1. Η Ewald κέρδισε τα 5 επόμενα games και τελικά έφτασε στην πρόκριση για τη φάση των "16" στο χωμάτινο τουρνουά της πατρίδας της.

Η Χριστοφή έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο διπλό του τουρνουά, αφού χθες μαζί με την Τσέχα συμπαίκτριά της, Linda Sevcikova, κέρδισαν τις Πολωνές Aleksandra Buczynska και Valeriya Darashuk, με 7-5, 6-1. Το ελληνοτσεχικό δίδυμο, Νο.4 στο ταμπλό, θα παίξει αύριο για τα προημιτελικά απέναντι στις Ρουμάνες Ilinca Dalina Amariei και Simona Ogescu.