Ήττα για τη Γραμματικοπούλου στο 40άρι της Σλοβενίας

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
tn team Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023 - 18:08

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ηττήθηκε από τη Βελγίδα Magali Kempen στο τουρνουά των 40.000 δολαρίων του Murska Sobota στη Σλοβενία.

Η Γραμματικοπούλου γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της στο Murska Sobota Open, από τη Βελγίδα Magali Kempen με 6-2, 6-4.

Άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.5 στο ταμπλό και Νο.195 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, η οποία υπέστη 2 break στο 1ο σετ και δεν μπόρεσε να ανακάμψει, με αποτέλεσμα να το χάσει με 2-6.

Στο 2ο σετ κατάφερε να επιστρέψει από το 1-3 και να προηγηθεί με 4-3, στο 9ο game όμως δέχθηκε άλλο ένα break και έμεινε πίσω με 4-5. Η 25χρονη Kempen, Νο.244 στον κόσμο, έκλεισε το ματς στο σερβίς της στο 10ο game, μετά από 1 ώρα και 30 λεπτά παιχνιδιού.

Η Γραμματικοπούλου συνεχίζει να έχει ανοιχτές υποχρεώσεις στο indoor τουρνουά της Σλοβενίας, καθώς θα παίξει και στο διπλό, μαζί με την Πολωνή Weronika Falkowska.

Οι δυο αθλήτριες προκρίθηκαν απευθείας με bye στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν δυο Σλοβένες παίκτριες, είτε τις Sara Mihelcic και Mia Sara Ribnikar, είτε τις Pia Petelinsek και Anamari Zhuderl.