Συνεχίζει την πορεία προς τον τίτλο η Βαλεντίνη

tn team Παρασκευή, 04 Αυγούστου 2023 - 21:38

Για 2η συνεχόμενη μέρα επέστρεψε από σετ και break πίσω η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, η οποία ξεπέρασε και το εμπόδιο της Dejana Radanovic για να προκριθεί στην τελική 4άδα του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Koge.

Η Γραμματικοπούλου, η οποία χθες ανέτρεψε το 1-6, 1-4 και έσωσε 3 match points απέναντι στην Anouk Koevermans, κατάφερε να κάνει κάτι αντίστοιχο και σήμερα, κερδίζοντας την Σέρβα Dejana Radanovic με 1-6, 6-3, 6-4 σε 2,5 ώρες αγώνα.

Η Γραμματικοπούλου σήμερα έχασε τα 8 από τα 9 πρώτα games και βρέθηκε πίσω με 1-6, 0-2, αλλά κατάφερε να ανακόψει την επίθεση της Σέρβας τενίστριας, με ένα δικό της σερί. Κέρδισε τα 5 επόμενα games και πήρε τον έλεγχο του 2ου σετ, το οποίο τελικά κέρδισε με 6-3.

Στο 3ο σετ έκανε ακόμα ένα σερί 4 games, για να "ξεφύγει" με 5-2. Η Radanovic μείωσε με break σε 5-4, αλλά τη δεύτερη φορά που σέρβιρε για τη νίκη η Βαλεντίνη "κλείδωσε" την πρόκριση, έπειτα από 2 ώρες και 32 λεπτά παιχνιδιού.

Η 26χρονη Ελληνίδα, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.173 στον κόσμο, μετά και την 3η νίκη της στο Koge της Δανίας προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της ITF, όπου θα αντιμετωπίσει τη 19χρονη Βελγίδα Hanne Vandewinkel, Νο.461 στον κόσμο.

Η Βαλεντίνη έδωσε 3 αγώνες σήμερα στο Koge, αφού έπαιξε και 2 φορές στο διπλό, μαζί με την Έλενα Χριστοφή. Αρχικά οι δυο Ελληνίδες κέρδισαν τον εξ αναβολής αγώνα με τις Valentina Ivanov και Hannah Viller Moller με 6-3, 6-3, για να μπουν στα ημιτελικά.

Λίγη ώρα αργότερα έπαιξαν και τον ημιτελικό, όπου ηττήθηκαν από τις Pia Lovric και Adrienn Nagy με 6-4, 6-4.