Αποκλείστηκε από το Νο. 394 ο Berdych

tennisnews team Δευτέρα, 26 Αυγούστου 2019 - 21:21

Μια πρόκριση που θα θυμάται για πολύ καιρό πανηγύρισε ο 18χρονος Jenson Brooksby, ο οποίος απέκλεισε στον 1ο γύρο του US Open τον ημιφιναλίστ του 2012, Tomas Berdych, σημειώνοντας παράλληλα και την πρώτη του ATP-level νίκη.

Μόλις στον 2ο του αγώνα σε κυρίως ταμπλό κορυφαίας διοργάνωσης, ένα χρόνο μετά το US Open του 2018, ο Jenson Brooksby σημείωσε μια πολύ σημαντική νίκη, απέναντι στον Tomas Berdych, με 6-1, 2-6, 6-4, 6-4.

Ο 18χρονος Αμερικανός, ο οποίος βρίσκεται στο Νο. 394 της παγκόσμιας κατάταξης και μπήκε στο κυρίως ταμπλό μέσα σε προκριματικά, πέτυχε 45 winners και έκανε μόνο 30 αβίαστα λάθη, στον πρώτο αγώνα της καριέρας του που χρειάστηκε να παίξει περισσότερα από 3 σετ.

Για πρώτη φορά από το μακρινό 2010 ηττήθηκε στον 1ο γύρο του US Open o Berdych, ο οποίος έχει πέσει στο Νο. 98 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο 33χρονος Τσέχος ήταν ημιφιναλίστ στο αμερικανικό Grand Slam το 2012, ενώ έχει αγωνιστεί επίσης στον τελικό του Wimbledon το 2010 και είχε φτάσει στο Νο. 4 του κόσμου το Μάιο του 2015.

Στον 2ο γύρο του US Open, o Brooksby θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Marton Fucsovics και Nikoloz Basilashvili.

Την πρώτη πρόκριση της φετινής διοργάνωσης εξασφάλισε ο Kei Nishikori, που χρειάστηκε να μείνει στο court μόλις 46 λεπτά. Ο Ιάπωνας ήταν μπροστά με 6-1, 4-1, όταν ο αντίπαλός του, Marco Trungelliti, εγκατέλειψε με τραυματισμό. Επόμενος αντίπαλος για τον Nishikori ο Bradley Klahn, που κέρδισε τον Thiago Monteiro με 6-3, 6-2, 6-3.