Φιναλίστ ο Ξυλάς στο Βελιγράδι

tn team Κυριακή, 30 Ιουνίου 2024 - 21:30

Ο Γιάννης Ξυλάς μονομάχησε για τον 1ο τίτλο του στο μονό σε Futures διοργάνωση, "λύγισε' στα 3 σετ απέναντι στον Vuk Radjenovic και πήρε τη 2η θέση στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Βελιγραδίου.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, πρωταθλητής ανδρών Ελλάδος τα δυο τελευταία χρόνια, έπαιξε στον πρώτο του τελικό στα μονά σε ITF Futures διοργάνωση και διεκδικήσε με αξιώσεις και τον πρώτο του τίτλο, στα χωμάτινα γήπεδα του κλαμπ του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι.

Μετά από μια μάχη που πλησίασε τις 3 ώρες κόντρα στον Σέρβο Vuk Radjenovic, ηττήθηκε τελικά με 5-7, 6-4, 6-1, παίρνοντας έτσι τη 2η θέση στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων.

Ο Ξυλάς ανέτρεψε το 1ο σετ από το 0-2, ενώ βγήκε και από μια πολύ δύσκολη θέση στο 4-5, 15-40, σβήνοντας 3 set points συνολικά, για να το κερδίσει τελικά με 7-5.

Στο 2ο σετ βρέθηκε ξανά πίσω με 0-2 και κατάφερε να απαντήσει, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και παίρνοντας και το προβάδισμα στο 4-3. Τότε έφτασε πιο κοντά από ποτέ στη νίκη, όμως ο Radjenovic έκανε άμεσα break back, ισοφάρισε σε 4-4 και στο 10ο game έκανε νέο break για το 6-4, αλλάζοντας τελείως το σκηνικό.

Το momentum ήταν με τον Σέρβο σε όλο το 3ο σετ και το αξιοποίησε, για να το κερδίσει με 6-1 και να ολοκληρώσει την ανατροπή σε 2 ώρες και 44 λεπτά αγώνα.