Μέχρι τους "8" ο Αζωίδης στο Monastir

tn team Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2024 - 20:16

Ο Δημήτρης Αζωίδης συμμετείχε στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir στην Τυνησία αυτή την εβδομάδα, φτάνοντας μέχρι την προημιτελική φάση.

Μετά από μια πολύ μεγάλη μάχη και δυο σετ που πλησίασαν τις 3 ώρες σε διάρκεια συνολικά, ο Αζωίδης ηττήθηκε από τον Αμερικανό Jackson Ross με 7-6 (2), 7-6 (5).

Ο Αζωίδης απώλεσε ένα προβάδισμα με 2-0 στο 1ο σετ, ενώ στο 2ο σετ βρέθηκε πίσω με 1-3, αλλά επέστρεψε στο σετ και το πάλεψε μέχρι τέλους. Στο tie-break του 2ου σετ προηγήθηκε μέχρι και με 5-4, ο Αμερικανός όμως κέρδισε τους 3 επόμενους πόντους και ολοκλήρωσε τη νίκη του σε 2 ώρες και 46 λεπτά αγώνα.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας πέτυχε 2 νίκες αυτή την εβδομάδα στη hardcourt διοργάνωση των 15.000 δολαρίων της ITF. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Πολωνό Tomasz Berkieta με 6-2, 6-1, ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Ρώσο Ilia Simakin με 7-5, 6-3.

Ο Αζωίδης έπαιξε και στο διπλό, μαζί με τον Μέλιο Ευσταθίου, αλλά ηττήθηκαν στον 1ο γύρο σε ένα κλειστό ματς από τον Μεξικανό Alan Magadan και τον Πορτογάλο Tomas Pinho με 6-1, 4-6, 10-7.