ATP
Ρώμη: Το πρόγραμμα της Πέμπτης

 
Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Corinne Dubreuil/ATP Tour
 
tn team Τετάρτη, 12 Μαϊος 2021 22:47

Μια θέση στα προημιτελικά του Internazionali BNL d' Italia θα διεκδικήσουν αύριο οι Στέφανος Τσιτσιπάς, Rafael Nadal και Novak Djokovic. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας.

Με όλες τις αναμετρήσεις του 3ου γύρου, σε άνδρες και γυναίκες, θα συνεχιστεί την Πέμπτη το 1000άρι της Ρώμης.

Μετά και τον αποκλεισμό της Μαρίας Σάκκαρη, το ελληνικό ενδιαφέρον επικεντρώνεται στον Στέφανο Τσιτσιπά, που θα έχει μια πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στον εξαιρετικό τις τελευταίες εβδομάδες Matteo Berrettini, στη μια το μεσημέρι ώρα Ελλάδας, στo Grand Stand Arena.

Στο κεντρικό court του Foro Italico θα παίξουν Novak Djokovic και Rafael Nadal. Ο Djokovic θα αντιμετωπίσει στον πρώτο αγώνα της ημέρας, στις 11:00 το πρωί, τον Alejandro Davidovich Fokina, ενώ ο Nadal περίπου στις 15:00 θα αντιμετωπίσει τον Denis Shapovalov.

Για τις γυναίκες στο κεντρικό court θα γίνει το μεγάλο ντέρμπι της Garbine Muguruza με την Elina Svitolina, ενώ η κορυφαία της παγκόσμιας κατάταξης, Ashleigh Barty, θα αντιμετωπίσει τη Veronika Kudermetova.

Στο Grand Stand θα διεκδικήσει την είσοδο στα προημιτελικά ο Dominic Thiem, ενώ από τα υπόλοιπα γήπεδα ξεχωρίζουν οι δυο τελευταίες αναμετρήσεις του Pietrangeli, όπου ο Alexander Zverev θα αναμετρηθεί με τον Kei Nishikori και ο Roberto Bautista Agut με τον Andrey Rublev.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (13/05):

Center Court:
11:00 Novak Djokovic [1] v. Alejandro Davidovich Fokina [Q] COSMOTE SPORT 6HD
13:00 Ashleigh Barty [1] v. Veronika Kudermetova
15:00 Denis Shapovalov [13] v. Rafael Nadal [2] COSMOTE SPORT 6HD
19:00 Garbine Muguruza [12] v. Elina Svitolina [5]

Grand Stand Arena:
11:00 Reilly Opelka v. Aslan Karatsev
13:00 Matteo Berrettini [9] v. Stefanos Tsitsipas [5] COSMOTE SPORT 6HD
15:00 Karolina Pliskova [9] v. Vera Zvonareva [Q]
17:00 Jenela Ostapenko v. Angelique Kerber
20:00 Dominic Thiem [4] v. Lorenzo Sonego COSMOTE SPORT 6HD

Pietrangeli:
11:00 Cori Gauff v. Aryna Sabalenka [7]
13:00 Barbora Krejcikova v. Iga Swiatek [15]
15:00 Felix Auger-Aliassime v. Federico Delbonis
17:00 Alexander Zverev [6] v. Kei Nishikori
19:00 Roberto Bautista Agut [10] v. Andrey Rublev [7]

Court 1:
11:00 Ekaterina Alexandrova v. Jessica Pegula
13:00 Nadia Podoroska v. Petra Martic

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.