LIVE: Khachanov - Tσιτσιπάς 6-7 (2), 4-6, 7-6 (6), 3-6

© REUTERS/Loren Elliott
tn team Παρασκευή, 27 Ιανουαρίου 2023 - 5:47

O Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει αυτή την ώρα τον Karen Khachanov, για μια θέση στον τελικό του Australian Open.

UPDATE 09:05 Game, set & match, Tsitsipas! Αυτή τη φορά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης ο 24χρονος πρωταθλητής μας και με κράτησε εύκολα με 15, βάζοντας τέλος ματς! 7-6 (2), 6-4, 6-7 (6), 6-3 το τελικό σκορ.

UPDATE 09:03 Love service game για τον Ρώσο, που μειώνει σε 5-3. Θα σερβίρει για τη νίκη για 2η φορά σήμερα ο Στεφ!

UPDATE 09:00 GAME Tσιτσιπάς και 5-2 το 4ο σετ. Ένα game μακριά από την πρόκριση ο Στεφ, με τον Khachanov να σερβίρει για 2η φορά σήμερα για την παραμονή του στο τουρνουά.

UPDATE 08:53 O Στέφανος κρατάει για το 4-1. Πλησιάζει εκ νέου στη νίκη ο Έλληνας τενίστας.

UPDATE 08:43 BREAK από τον Τσιτσιπά, 2-0 στο 4ο σετ! Πολύ καλή αντίδραση του Έλληνα πρωταθλητή μετά το χαμένο 3ο σετ.

UPDATE 08:29 Ο Khachanov παίρνει το 3ο σετ στο tie-break! Στο τένις τίποτα δεν τελειώνει πριν τον τελευταίο πόντο και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα και σ' αυτό το παιχνίδι. Ο Τσιτσιπάς, αφού έχασε την ευκαιρία να κλείσει το ματς στο σερβίς του νωρίτερα, έχασε διπλό match point στο tie-break, με τον Ρώσο να κερδίζει 4 πόντους στη σειρά από το 4-6 και να κάνει το 8-6! Θα έχει και 4ο σετ ο ημιτελικός και μένει να δούμε αν μας επιφυλάσσει ακόμα μεγαλύτερες συγκινήσεις.

UPDATE 08:25 Απίθανος Khachanov! Δεν τα παρατάει ο Ρώσος και σώζει 2 match points στο 6-4 του tie-break για να το κάνει 6-6.

UPDATE 08:16 Στο tie-break το 3ο σετ. Ψύχραιμα ο Τσιτσιπάς κρατάει το σερβίς του και αποφεύγει τα χειρότερα. Ακόμα μπορεί να τελειώσει τον ημιτελικό στα 3 σετ ο Στεφ.

UPDATE 08:12 Game και 6-5 ο Khachanov. Παίρνει το προβάδισμα τώρα ο Ρώσος, που αναγκάζει τον Στέφανο να σερβίρει για την παραμονή του στο 3ο σετ.

UPDATE 08:10 BREAK από τον Khachanov που ισοφαρίζει σε 5-5 το 3ο σετ. Η πίεση έκανε την εμφάνισή της όταν ο Στέφανος σέρβιρε για την πρόκριση. Ο Khachanov τα έπαιξε όλα για όλα και έφτασε για 1η φορά στο break point στο 3ο σετ, με την ευκαιρία του να στέκεται αρκετή, έπειτα από λάθος του Στέφανου με smash.

UPDATE 08:03 Με love service game κάνει το 5-3 ο Στεφ, ένα game μακριά!

UPDATE 07:53 GAME Khachanov - Τσιτσιπάς 6-7 (2), 4-6, 2-4 Ο Στέφανος είδε το 40-0 να γίνεται 40-40, αλλά πήρε τους 2 επόμενους πόντους και χωρίς να απωλέσει την ψυχραιμία του κράτησε το σερβίς του. 4-2 και 2 games μακριά από τον τελικό!

UPDATE 07:42 GAME Khachanov - Τσιτσιπάς 6-7 (2), 4-6, 1-3 Κρατάει και το σερβίς μετά το break o Στεφ, που πλησιάζει όλο και περισσότερο.

UPDATE 07:38 BREAK από τον Στέφανο, που προηγείται με 2-1 στο 3ο σετ! "Αγκαλιά" πια με τη μεγάλη πρόκριση ο Στεφ, που κάνει 1ος break και στο 3ο σετ!

UPDATE 07:23 Κερδίσει το 2ο σετ ο Τσιτσιπάς με 6-4! Εύκολο κράτημα σερβίς και ο Στεφ αξιοποιεί το break, για να πάρει πλέον τεράστιο προβάδισμα νίκης στον ημιτελικό.

UPDATE 07:20 BREAK για τον Τσιτσιπά, 5-4 μπροστά στο 2ο σετ! Θα σερβίρει για το σετ ο Τσιτσιπάς, καθώς μετά από φοβερές άμυνες "έκλεψε" έναν φαινομενικά εύκολο πόντο του Khachanov και έφτασε στο 15-40 και στη συνέχεια ο Ρώσος έκανε λάθος με το forehand του.

UPDATE 07:09 GAME Khachanov - Τσιτσιπάς 6-7 (2), 4-3 Ακόμα χωρίς break στο 2ο σετ.

UPDATE 06:56 GAME Khachanov - Τσιτσιπάς 6-7 (2), 2-1 O Τσιτσιπάς έφτασε πολύ κοντά στο break καθώς προηγήθηκε με 15-40 και είχε 3 ευκαιρίες συνολικά, αλλά ο Khachanov έσβησε και τα 3 break points με μεγάλα σερβίς και τελικά κράτησε το σερβίς του για να προηγηθεί με 2-1.

UPDATE 06:40 Παίρνει το ΣΕΤ ο Στεφ! Πολύ καλό tie-break από τον Στέφανο, που το κατακτά με 7-2 και παίρνει προβάδισμα στον ημιτελικό!

UPDATE 06:32 Στο tie-break το 1ο σετ.

UPDATE 06:20 BREAK BACK και μειώνει σε 5-4 ο Ρώσος. Πολύ κακό game για τον Στέφανο, που ξεκίνησε με δυο διπλά λάθη και έκανε ένα ακόμα αβίαστο λάθος στο break point.

UPDATE 06:16 Κάνει νέο BREAK o Στεφ και προηγείται με 5-3! Θα σερβίρει για το σετ ο Έλληνας πρωταθλητής.

UPDATE 06:04 BREAK BACK για τον Ρώσο, μειώνει σε 3-2.

UPDATE 05:58 BREAK για τον Τσιτσιπά, που προηγείται με 3-1 στο 1ο σετ!