"Βόμβα" με Radwanska

tennisnews team Σάββατο, 06 Αυγούστου 2016 - 22:15

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο είχε θύμα την Agnieszka Radwanska, με την Πολωνή να γνωρίζει μια οδυνηρή ήττα στα δυο σετ από τη Saisai Zheng. Στον 2ο γύρο πέρασε η φορμαρισμένη Madison Keys, καθώς και η Carla Suarez Navarro, που κέρδισε με ανατροπή την Ana Ivanovic.

Για 3η συνεχόμενη φορά, η Agnieszka Radwanska δε θα φτάσει μακριά σε ένα τουρνουά Ολυμπιακών Αγώνων. Η 27χρονη Πολωνή, η οποία είχε αποκλειστεί στον 2ο γύρο του 2008 στο Πεκίνο και στον 1ο γύρο του 2012 στο Λονδίνο, ηττήθηκε ξανά στην πρεμιέρα της σε Ολυμπιακούς, από τη Saisai Zheng με 6-4, 7-5.

Η "Aga", η οποία βρίσκεται στο Νο. 5 της παγκόσμιας κατάταξης, τελείωσε τον αγώνα με 21 winners και 24 αβίαστα λάθη, την ώρα που η εντυπωσιακή Κινέζα είχε 37 winners και 28 λάθη. Η Zheng δεν πτοήθηκε ούτε όταν απώλεσε προβάδισμα με 5-3 στο 2ο σετ, καταφέρνοντας να κάνει νέο break για το 6-5 και τελικά να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της στο 12ο game, τη δεύτερη φορά που σέρβιρε για τη νίκη.

Μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά, η Zheng ολοκλήρωσε την πρώτη μεγάλη έκπληξη των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Ρίο, όπου θα αντιμετωπίσει την 19χρονη Daria Kasatkina, που ήταν πίσω με σετ και με break, αλλά νίκησε την Ons Jabeur με 3-6, 7-6 (4), 6-1.

Νωρίτερα, η Carla Suarez Navarro γύρισε από σετ πίσω και απέκλεισε την Ana Ivanovic, επικρατώντας της Σέρβας με 2-6, 6-1, 6-2. Στον 2ο γύρο η Ισπανίδα θα αντιμετωπίσει την 18χρονη Ana Konjuh, που στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, κερδίζοντας την Annika Beck με 7-6 (5), 6-1.

Η φορμαρισμένη Madison Keys κέρδισε την Danka Kovinic με 6-3, 6-3 και θα παίξει στον 2ο γύρο με την Kristina Mladenovic, που επικράτησε της Aleksandra Krunic με 6-1, 6-4. Ανατροπή σημείωσε και η Sara Errani, η οποία επιβλήθηκε της Kiki Bertens 4-6, 6-4, 6-3. Η Ιταλίδα θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Barbora Strycova, που νίκησε την Yanina Wickmayer με 7-6 (6), 6-1.

Τέλος, η Monica Niculescu επιβλήθηκε της Veronica Cepede Royg με 6-2, 6-3, ενώ στον συναρπαστικότερο αγώνα της 1ης ημέρας μέχρι στιγμής, η Shuai Zhang απέκλεισε την Timea Bacsinszky, No. 12 στο ταμπλό, με 6-7 (4), 6-4, 7-6 (7).