Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα της Τρίτης

 
Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πρόγραμμα της Τρίτης
© Kopatsch/Sato/Sidorjak
tn team Δευτέρα, 26 Ιουλίου 2021 - 12:50

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστούν αμφότεροι στο κεντρικό court του Ariake Tennis Park το πρωί της Τρίτης, διεκδικώντας την πρόκριση στους "16" και στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων αντίστοιχα.

Ο Τσιτσιπάς θα μπει στη μάχη του 2ου γύρου τα ξημερώματα τις Τρίτης, στις 05:00 ώρα Ελλάδας, για να αντιμετωπίσει τον Frances Tiafoe στον αγώνα που θα ανοίξει το αυριανό πρόγραμμα του Ariake Tennis Park στο Τόκιο.

Θυμίζουμε πως στο παιχνίδι αυτό ο Στέφανος θα αναζητήσει και μια "ρεβάνς", αφού λιγότερο από ένα μήνα πριν είχε ηττηθεί από τον Αμερικανό στον 1ο γύρο του Wimbledon, με 3-0 σετ.

Θα ακολουθήσει η αναμέτρηση της Naomi Osaka με τη Marketa Vondrousova στο κεντρικό court του Ariake Tennis Park και μόλις ολοκληρωθεί τη σκυτάλη θα πάρει η Μαρία Σάκκαρη, η οποία θα αντιμετωπίσει για τον 3ο γύρο την Elina Svitolina.

Δεν θα είναι καθόλου εύκολο το έργο της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας, που όμως έχει θετικό ρεκόρ απέναντι στην Ουκρανή, την οποία έχει κερδίσει στις 2 τελευταίες συναντήσεις τους και στις 2 από τις 3 που έχουν δώσει συνολικά. Αν κερδίσει, η Σάκκαρη θα γίνει και η πρώτη Ελληνίδα που θα βρεθεί στα προημιτελικά ενός Ολυμπιακούς τουρνουά τένις, στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι αγώνες του Στέφανου και της Μαρίας θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ, ενώ όλες οι αναμετρήσεις των Ολυμπιακών Αγώνων είναι διαθέσιμες στο Eurosport Player.

Το πρόγραμμα της Τρίτης (27/07):

Centre Court (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Frances Tiafoe v. Stefanos Tsitsipas
2) Marketa Vondrousova v. Naomi Osaka
3) Maria Sakkari v. Elina Svitolina
4) Marcos Giron v. Kei Nishikori

Court 1 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Diego Schwartzman v. Tomas Machac
2) Liam Broady v. Hubert Hurkacz
3) Donna Vekic v. Elena Rybakina

Court 2 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Belinda Bencic v. Barbora Krejcikova
2) Karolina Pliskova v. Camila Giorgi

Court 3 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Alison Van Uytvanck v. Garbine Muguruza
2) James Duckworth v. Karen Khachanov

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Aslan Karatsev v. Jeremy Chardy
2) Ugo Humbert v. Miomir Kecmanovic

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00)
1) Sara Sorribes Tormo v. Anastasia Pavlyuchenkova
2) Paula Badosa v. Nadia Podoroska

Court 7:
06:30 Ilya Ivaska v. Mikhail Kukushkin

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.