Πέρασε το πρώτο τεστ ο Alcaraz (vid)

© USTA
tn team Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2024 - 5:03

O Carlos Alcaraz έχασε σετ από τον Li Tu στην πρεμιέρα του στο US Open, πέρασε όμως το τεστ και πήρε τη νίκη στα 4 σετ.

Ο Alcaraz επιβλήθηκε του Tu με 6-2, 4-6, 6-3, 6-1 και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθειά του στο τελευταίο Grand Slam της χρονιάς, όπου κέρδισε το πρώτο του major το 2022.

Ο 21χρονος Ισπανός, ο οποίος διεκδικεί το 3ο συνεχόμενο Slam του μετά από το Roland Garros και το Wimbledon, ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε με σετ και με break στο 6-2, 4-3, όμως ο Tu κατάφρε να κερδίσει τα 3 επόμενα games και να βάλει φωτιά στο ματς.

Ο 28χρονος Αυστραλός, ο οποίος μπήκε στο κυρίως ταμπλό μέσα από τα προκριματικά, παίζει το καλύτερο τένις της ζωής του αυτές τις μέρες, ενώ έχει πίσω του και μια συγκλονιστική ιστορία και το 2022 έχασε τη μητέρα του από καρκίνο.

Ο Alcaraz πάντως πέρασε το δύσκολο τεστ που του έβαλε ο Tu, Νο.186 στην παγκόσμια κατάταξη, με το να κερδίσει τα 10 από τα 11 τελευταία games του ματς, από το 2-3 του 3ου σετ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη σε Grand Slam για τον νεαρό Ισπανό, που διεκδικεί τον 2ο τίτλο του στο US Open και 5ο συνολικά σε Grand Slam. Επιπλέον, έφτασε ήδη τις 60 νίκες σε Grand Slam, σε 70 αγώνες (60-10).

Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Botic Van De Zandschulp, που απέκλεισε τον Denis Shapovalov με 6-4, 7-5, 6-4.

Μια ιστορική νίκη πέτυχε ο Daniel Evans, ο οποίος ήταν ο νικητής του μεγαλύτερου σε διάρκεια αγώνα στην ιστορία του US Open, επικρατώντας του Karen Khachanov με 6-7 (6), 7-6 (2), 7-6 (4), 4-6, 6-4 σε 5 ώρες και 35 λεπτά!