Πρόκριση σε 61 λεπτά για την Sabalenka (vid)

© Garrett Ellwood/USTA
tn team Πέμπτη, 29 Αυγούστου 2024 - 0:03

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Aryna Sabalenka, που απώλεσε μόνο 4 games από τη Lucia Bronzetti στον δεύτερο αγώνα της στο US Open.

Η Sabalenka ισοπέδωσε τη Bronzetti με 6-3, 6-1 σε 61 λεπτά και πήρε μια γρήγορη και καθαρή πρόκριση για τη φάση των "32" του αμερικάνικου Grand Slam.

Με 24 winners και 17 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον πολύ καλό αγώνα της η Λευκορωσίδα τενίστρια, η οποία δεν επέτρεψε ούτε ένα break point στην αντίπαλό της, την οποία "έσπασε" 4 φορές, 2 σε κάθε σετ.

Στον 3ο γύρο του US Open, η Sabalenka θα αντιμετωπίσει τη Νο.29 του ταμπλό, Ekaterina Alexandrova, που απέκλεισε πολύ δύσκολα τη 16χρονη Iva Jovic με 4-6, 6-4, 7-5.

Μόνο 4 games έχασε και η Madison Keys, στη νίκη της με 6-4, 6-0 επί της Maya Joint. Επόμενη αντίπαλος για την Αμερικανίδα θα είναι η Elise Mertens, που απέκλεισε την Ajla Tomljanovic με 6-3, 6-2.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης Qinwen Zheng επέστρεψε από σετ πίσω και επιβλήθηκε της Erika Andreeva με 6-7 (3), 6-1, 6-3, για να κλείσει ραντεβού στον 3ο γύρο με την Jule Niemeier, που κέρδισε την Moyuka Uchijima με 6-4, 6-0.