Δύσκολη πρόκριση για Medvedev

© AELTC/Florian Eisele
tn team Τετάρτη, 03 Ιουλίου 2024 - 19:05

O Daniil Medvedev χρειάστηκε να δουλέψει σκληρά μέχρι να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Alexandre Muller.

Ο Medvedev έμεινε για 3,5 ώρες στο Centre Court και τελικά πανηγύρισε την πρόκριση για τον 3ο γύρο του Wimbledon μετά από 4 κλειστά σετ με τον Muller, τον οποίο κέρδισε με 6-7 (3), 7-6 (4), 6-4, 7-5.

Κινδύνεψε άμεσα να μείνει πίσω με 0-2 σετ ο Medvedev, ο οποίος έχασε 5 break points στο 1ο σετ και χωρίς να απειληθεί στο δικό του σερβίς, το έχασε στο tie-break!

Πιο αναλυτικά, είχε προηγηθεί με 0-1, 0-40 στο ξεκίνημα του ματς, είχε ένα ακόμα break point στο 1-2, 30-40, ενώ είχε και ένα set point στο 4-5, 30-40, σε όλες όμως τις περιπτώσεις ο Muller του απέτρεψε το break και στο tie-break o Γάλλος επιβλήθηκε με 7-3, για να μπει σε θέση οδηγού στο ματς.

Σα να μην έφτανε αυτό για τον Medvedev, o Muller προηγήθηκε και με 3-0 στο 2ο σετ, απειλώντας ακόμα περισσότερο το Νο.5 του ταμπλό. Παρότι ο Medvedev ισοφάρισε σε 3-3, ο Muller είχε μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 σετ και στο τέλος του 2ου σετ, καθώς είχε 2 set points, από ένα στο 10o (4-5) και στο 12ο game (5-6), ενώ προηγήθηκε με 3-0 στο tie-break.

Τελικά ο Medvedev είχε τις λύσεις σε ένα σημείο που η μπάλα "έκαιγε", κέρδισε τους 7 από τους 8 τελευταίους πόντους του tie-break και το κατέκτησε με 7-4, για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση.

Εύκολη δεν ήταν η συνέχεια ούτε μετά απ' αυτό, αλλά σίγουρα η κατάσταση ήταν διαφορετική και ο Medvedev ήταν το ξεκάθαρο φαβορί της αναμέτρησης και πάλι. Στο 3ο σετ ο 28χρονος απώλεσε ένα προβάδισμα με 4-1 και ισοφαρίστηκε σε 4-4, αλλά με νέο break στο 10 game έκανε το 6-4.

Στο τέλος έκανε το break και στο 4o σετ, στο οποίο είχε διπλή ευκαιρία στο 5-6, 15-40 και τελικά αξιοποίησε τη 2η με λάθος του Γάλλου, για να βάλει τέλος στο ματς σε 3 ώρες και 28 λεπτά.

Ο Medvedev, ημιφιναλίστ πέρσι στο Wimbledon, έφτασε τις 15 νίκες σε 20 αναμετρήσεις στο All England Club (15-5). Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Zhizhen Zhang και Jan-Lennard Struff.