Μπήκε σε περιπέτειες η Swiatek (vids)

© Jimmie48/WTA
tn team Πέμπτη, 15 Αυγούστου 2024 - 9:47

H Iga Swiatek απώλεσε ένα προβάδισμα με 6-0, 5-2, είχε 5 match points για να κλείσει το ματς στο 2ο σετ, όμως τελικά χρειάστηκε να παίξει και 3ο σετ, πριν "λυγίσει" τελικά τη Varvara Gracheva στο Σινσινάτι.

Από το πουθενά βρέθηκε μπλεγμένη σε περιπέτειες η Swiatek, που λίγο έλειψε και να κινδυνέψει, αν και κέρδισε τελικά την Gracheva με 6-0, 6-7 (8), 6-2 σε 2 ώρες και 11 λεπτά παιχνιδιού.

Η Swiatek πήρε τα 10 από τα 11 πρώτα games της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 6-0, 4-1. Ήταν μπροστά με 5-2 στο 2ο σετ και ενώ όλα έδειχναν πως θα είχε ένα έυκολο βράδυ στο Σινσινάτι, η Gracheva μπήκε στο παιχνίδι από το πουθενά.

Η Γαλλίδα qualifier έσωσε αρχικά 4 match points στο σερβίς της και απέτρεψε το 2-6, για να μειώσει σε 3-5 και να παραμείνει στο τουρνουά. Στη συνέχεια έκανε και το break και ισοφάρισε σε 5-5.

Η Swiatek είχε μια ακόμα ευκαιρία για να τελειώσει το ματς, αλλά έχασε και το 5ο match point της, που ήταν ξανά στο σερβίς της Gracheva, στο 12ο game (5-6, 30-40).

Η Gracheva άντεξε και σ' αυτό το service game της και έστειλε το σετ στο tie-break, όπου προηγήθηκε με 6-4, με 7-6 και με 8-7. Η Swiatek έσβησε με τη σειρά της και τα 4 set points της Gracheva, αλλά η Γαλλίδα είχε και 5η ευκαιρία, την οποία και αξιοποίησε, για να κλείσει το tie-break με 10-8.

Και το 3ο σετ ήταν κλειστό, ειδικά στα πρώτα games. Οι δυο παίκτριες αντάλλαξαν από ένα break από νωρίς για το 2-2. Η Swiatek έσωσε game point στο 2-2, 40-30 και έκανε ένα ακόμα break, από το οποίο δεν υπήρξε γυρισμός για την Gracheva. Η 23χρονη Πολωνή έκανε και δεύτερο break στο 7ο game (5-2) και ολοκλήρωσε το ματς με ένα love service game, για να πάρει τελικά την πρόκριση για τη φάση των "16" του Cincinnati Open.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Marta Kostyuk, που νωρίτερα σήμερα κέρδισε μια άλλη qualifier, τη Lulu Sun, με 6-3, 7-5.

Στον 2ο γύρο μπήκε η Caroline Wozniacki, η οποία επιβλήθηκε της Anhelina Kalinina με 6-2, 6-4, κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι. Επόμενη αντίπαλος για τη Wozniacki θα είναι η Anastasia Pavlyuchenkova, που απέκλεισε τη Νο.17 του ταμπλό, Beatriz Haddad Maia, με 4-6, 7-6 (4), 6-3.