Προσπάθησε ο Σκορίλας στην Πορτογαλία

Αλέξανδρος Σκορίλας
tn team Τρίτη, 12 Ιουλίου 2022 - 14:42

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας έδωσε το παρόν στο 25άρι τουρνουά της Idanha-a-Nova στην Πορτογαλία, όπου παρά την προσπάθεια που κατέβαλε ηττήθηκε από το Νο.8 του ταμπλό στον 1ο γύρo.

Αντίπαλος για τον Αλέξανδρο Σκορίλα ήταν στην 1η μάχη του κυρίως ταμπλό ο Ιρλανδός Νο.8 Simon Carr, από τον οποίο γνώρισε την ήττα σε ένα δύσκολο ματς, με 6-3, 7-5, έπειτα από 1 ώρα και 34 λεπτά αγώνα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε 3 άσους συνολικά, ενώ κατάφερε να σπάσει το αντίπαλο σερβίς 3 φορές σε 9 ευκαιρίες που είχε. Να σημειωθεί πως στο 2ο σετ βρισκόταν μπροστά με 4-0.

Παρότι ηττήθηκε στα μονά, δεν αποχαιρετά το τουρνουά καθώς θα δώσει το παρόν αργότερα και στα ταμπλό των διπλών με συμπαίκτη τον Ιάπωνα Rio Noguchi. Οι 2 αθλητές θα κοντραριστούν με τους Νο.1 του ταμπλό Fabio Coelho και Goncalo Falcao από τη Πορτογαλία.