Ήττα για τον Σκορίλα στο Herzlia του Ισραήλ

tennisnews team Τετάρτη, 10 Αυγούστου 2022 - 22:25

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας πάλεψε απέναντι στον Βρετανό Joshua Paris, Νο.8 στο ταμπλό της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Herzlia στο Ισραήλ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας γνώρισε την ήττα από τον 26χρονο Βρετανό, Νο.8 στο ταμπλό και Νο.11 στην παγκόσμια κατάταξη της ITF, με 6-4, 6-1, έπειτα από 72 λεπτά αγώνα.

Στο 1ο σετ ο Paris έκανε νωρίς το break και προηγήθηκε με 3-1. Ο Σκορίλας έμεινε κοντά του και διατήρησε τη διαφορά στο ένα break μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το break για να επιστρέψει. Στο 2ο σετ ο Βρετανός έκανε break στο 1o, στο 5ο και στο 7ο game και έκλεισε τον αγώνα με αυτό το 6-1.

Ο Σκορίλας, Νο.1193 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP, είχε λάβει μέρος και στο διπλό της hardcourt διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της ITF, όπου μαζί με τον Ιάπωνα Kazuma Kawachi, ηττήθηκαν στον 1ο γύρο από τους Ισραηλινούς Lior Goldenberg και Yair Sarouk, με 6-3, 6-1.