Καλές εμφανίσεις για τον Σκορίλα στο Σετούμπαλ

tn team Πέμπτη, 01 Σεπτεμβρίου 2022 - 13:01

Στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Σκορίλας, ο οποίος μπήκε στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων μέσα από τα προκριματικά και έκανε έναν καλό αγώνα, αλλά ηττήθηκε μετά από ένα πολύ κλειστό 3ο σετ.

Ο Σκορίλας έπαιξε στα προκριματικά του Lounge Setubal Open των 25.000 δολαρίων στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας, όπου κέρδισε τον Βραζιλιάνο Ighor Halmenschlager Reis με 4-6, 6-1, 13-11, καθώς και τον Ισπανό Ian Luca Cervantes Tomas με 7-6 (3), 7-5, για να πάρει την πρόκριση για το κυρίως ταμπλό.

Μετά απ' αυτές τις δύσκολες νίκες, ο Σκορίλας έπαιξε στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό της hardcourt διοργάνωσης της Πορτογαλίας με τον Πορτογάλο Jaime Faria, Νο.748 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ.

Μετά από 1 ώρα και 51 λεπτά μάχης, ο Faria πήρε τη νίκη με 1-6, 6-1, 7-5. Ο 22χρονος Έλληνας τενίστας είχε τις ευκαιρίες του στο ματς, αφού εκτός από το ότι κέρδισε το 1ο σετ, είχε προηγηθεί και με 2-0, αλλά και με 5-4, στο αποφασιστικό 3ο σετ.

Ο Σκορίλας έπαιξε και στο διπλό της διοργάνωσης της ITF, με συμπαίκτη τον Γάλλο Alexandre Reco. Στον 1ο γύρο οι δυο αθλητές ηττήθηκαν από τους Πορτογάλους Fabio Coelho και Jaime Faria με 6-3, 6-2.