2 νίκες στο Sharm El Sheikh o Κουντουράκης

© tennisnews.gr
tn team Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2023 - 17:15

Ο Γιάννης Κουντουράκης έφτασε πολύ κοντά στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων του Sharm El Sheikh στην Αίγυπτο, αλλά ηττήθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο από το Νο.2 του ταμπλό, Sebastian Sorger.

Ήταν ένα κλειστό ματς, όμως στο τέλος ο Κουντουράκης γνώρισε την ήττα από τον Sorger, Nο.2 στο ταμπλό και Νο.931 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP (Νο.78 στην παγκόσμια κατάταξη της ITF), με 6-4, 6-3.

Ο Κουντουράκης, Νο.1009 στην κατάταξη της ΑΤΡ, βρέθηκε πίσω με 1-4 στο 1ο σετ. Κατάφερε να μειώσει σε 3-4 και σε 4-5, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει και το 2ο break πίσω, χάνοντας το σετ στα 10 games.

Και το 2ο σετ ήταν πολύ κλειστό μέχρι το 4-3, αλλά ο 17χρονος Αυστριακός πήρε τα 2 επόμενα games και έβαλε τέλος στο ματς, έπειτα από 1 ώρα και 29 λεπτά παιχνιδιού.

Τις προηγούμενες μέρες ο 20χρονος Έλληνας αθλητής πέτυχε 2 νίκες για να μπει στον 3ο προκριματικό γύρο του Sharm El Sheikh. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Ιταλό Pietro Schiavetti με 6-3, 3-6, 10-6, ενώ στον 2ο γύρο επικράτησε του Σλοβένου Matic Dimic με 7-5, 0-6, 10-8.

Στο ίδιο τουρνουά, επίσης στο ταμπλό των προκριματικών, συμμετείχε και ο Αλέξανδρος Σκορίλας, ο οποίος κέρδισε στον 1ο γύρο τον Κορεάτη Haesun Lee με 4-6, 6-3, 11-9, ηττήθηκε όμως στον 2ο γύρο από τον Ισπανό Jaime Caldes με 7-6, 6-2.