Καλή νίκη και 4άδα ο Σκορίλας

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Παρασκευή, 04 Αυγούστου 2023 - 13:59

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας πέτυχε μια ακόμα πολύ καλή νίκη στο Monastir της Τυνησίας και προκρίθηκε στους "4" καλύτερους της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της ITF.

Ο Σκορίλας επικράτησε του Γάλλου Arthur Bouquier με 6-3, 6-4, για να προκριθεί στους ημιτελικούς της διεθνούς διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων της ITF που φιλοξενείται στο Monastir της Τυνησίας.

Ήταν η 3η διαδοχική νίκη γι' αυτή την εβδομάδα για τον 23χρονο Έλληνα αθλητή, Νο.880 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP, που έχει κερδίσει 6 συνεχόμενα σετ στο τουρνουά.

Στο 1ο σετ του σημερινού προημιτελικού, έκανε το πρώτο break στο 8ο game απέναντι στον 22χρονο Γάλλο, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.651 στην ΑΤΡ, για να προηγηθεί με 5-3. Στο επόμενο game επέστρεψε από το 15-40 και κράτησε το σερβίς του για να φτάσει στο 6-3.

Άνοιξε στη συνέχεια το 2ο σετ με break, έκανε το 2-0 και έκτοτε κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα και να "κλειδώσει" τη νίκη του τελικά στο 10ο game, έπειτα από 89 λεπτά παιχνιδιού.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης της Τυνησίας, ο Σκορίλας θα αντιμετωπίσει είτε τον Αυστραλό Kody Pearson, είτε τον Αμερικανό Michael Zhu.