Μεγάλη μάχη από τον Σκορίλα - είχε 7 m.p.

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Πέμπτη, 28 Σεπτεμβρίου 2023 - 19:42

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας έδωσε μεγάλη μάχη με τον Γάλλο Jean-Christian Morandais στη φάση των "16" του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Monastir, είχε 7 χαμένα match points και τελικά έμεινε εκτός προημιτελικών στη διοργάνωση της ITF.

Ο Σκορίλας γνώρισε την ήττα από τον qualifier Morandais με 1-6, 6-4, 7-6 (9) έπειτα από μια μάχη που διήρκησε 3 ώρες και 15 λεπτά στο Monastir της Τυνησίας.

Είχε 7 χαμένα match points στη διεκδίκηση της πρόκρισης για τα προημιτελικά της hardcourd διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.787 στον κόσμο.

Μετά από ένα πολύ καλό 1ο σετ, ο Αλέξανδρος έχασε το 2ο και έμεινε πίσω με 1-3 στο 3ο, κατάφερε όμως να επιστρέψει στο ματς και να προηγηθεί με 4-3. Στο 10ο game είχε τη μεγάλη ευκαιρία του να κλείσει το ματς, αλλά έχασε τριπλό match point στο 4-5, 0-40, ενώ αργότερα έχασε και 4η ευκαιρία στο ίδιο game.

3 ακόμα ευκαιρίες είχε ο Έλληνας πρωταθλητής στο tie-break, όπου προηγήθηκε με 7-6, με 8-7 και με 9-8, αλλά ούτε σ' αυτές τις περιπτώσεις μπόρεσε να πάρει την πρόκριση και το πλήρωσε, με τον Morandais να κερδίζει τελικά το tie-break με 11-9 και να βάζει τέλος στο συναρπαστικό παιχνίδι.