Ξεκίνησε με νίκη τη χρονιά ο Σκορίλας

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας © tennisnews.gr
tn team Τετάρτη, 24 Ιανουαρίου 2024 - 17:17

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας κέρδισε με 2-0 σετ τον Γερμανό Lewie Lane για τη διοργάνωση των 25.000 δολαρίων του Nussloch της Γερμανίας, στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση και στη φετινή σεζόν.

Ξεκίνησε την αγωνιστική του σεζόν στο ITF Pro Circuit ο Αλέξανδρος Σκορίλας, ο οποίος έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε τον Γερμανό Lewie Lane με 6-3, 6-3 σε 86 λεπτά.

Ο 23χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.753 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, επέστρεψε από το 1-3 στο 1ο σετ και κέρδισε 8 συνεχόμενα games, για να προηγηθεί με 6-3, 3-0. Διατήρησε τον έλεγχο στο 2ο σετ μετά το γρήγορο break και ολοκλήρωσε το ματς στο 9ο game σε 1 ώρα και 26 λεπτά.

Στον 2ο γύρο της indoor διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Nussloch, ο Σκορίλας θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Alastair Gray, Νο.8 στο ταμπλό και Νο.492 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ.

Χθες ο Σκορίλας, ο οποίος την επόμενη εβδομάδα θα επιστρέψει στην Ελλάδα για το κρίσιμο tie της Εθνικής μας στο Davis Cup με τη Ρουμανία, έπαιξε και στο διπλό χθες, όπου μαζί με τον Βρετανό Millen Hurrion ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τους Βρετανούς James Davis και David Stevenson με 6-4, 3-6, 10-7.