Ζευγάρωσε τις νίκες του στο Μπαλί ο Σακελλαρίδης

tn team Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024 - 8:56

Ο Στέφανος Σακελλαρίδης έκανε το 2 στα 2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά στο 25άρι τουρνουά αυτής της εβδομάδας στο Μπαλί της Ινδονησίας.

Ο Σακελλαρίδης επέστρεψε από σετ πίσω και επικράτησε του Αυστραλού Dayne Kelly με 4-6, 6-4, 6-2, έπειτα από 2 ώρες και 19 λεπτά αγώνα, για να πάρει το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του τουρνουά 25.000 δολαρίων του Μπαλί.

Το turning point της αναμέτρησης ήταν στο 9ο game του 2ου σετ, όταν ο Στέφανος επέστρεψε από το 4-4, 30-0 και έκανε το πρώτο του break στο ματς, για να περάσει μπροστά με 4-5. Σέρβιρε επιτυχώς για την κατάκτηση του σετ και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο 2ο, το οποίο τελικά κατέκτησε με double break.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.539 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε κερδίσει και τον Ιταλό Andrea Bacaloni στον 1ο γύρο με 6-4, 6-4.

Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Bogdan Bodrov, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.396 στον κόσμο.

Θα είναι ο 2ος συνεχόμενος προημιτελικός στο Μπαλί για τον Σακελλαρίδη, που την προηγούμενη εβδομάδα ολοκλήρωσε στην 8άδα την πορεία του σε ακόμα ένα 25άρι στην ίδια πόλη.