Μέχρι τα ημιτελικά ο Σακελλαρίδης στο Yinchuan

tn team Σάββατο, 17 Αυγούστου 2024 - 17:45

O Στέφανος Σακελλαρίδης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του γι' αυτή την εβδομάδα στα ημιτελικά της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων, στο Yinchuan της Κίνας.

Μετά από μια μάχη 3 ωρών, ο Σακελλαρίδης υπέστη την ήττα από τον Κινέζο Fajing Sun, Νο.392 στην παγκόσμια κατάταξη, με 7-6 (4), 4-6, 6-1, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να παίξει στον τελικό του 25αριού του Yinchuan.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Σακελλαρίδη, Νο.478 στον κόσμο, χάθηκε στο 1ο σετ, στο οποίο είχε προηγηθεί με 5-2, όμως έχασε τα 3 επόμενα games και τελικά έχασε και το σετ στο tie-break.

Ανέκαμψε στο 2ο σετ, όπου πήρε το προβάδισμα με break στο 4-2 και αυτή τη φορά δεν το έχασε, αλλά στο 3ο σετ ο Sun είχε περισσότερες δυνάμεις και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Ήταν μια καλή εβδομάδα πάντως για τον 19χρονο Έλληνα τενίστα στο τουρνουά 25.000 δολαρίων της ITF στην Κίνα, όπου κέρδισε 3 Κινέζους αθλητές, για να φτάσει ως την καλύτερη 4άδα.

Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει προερχόμενος από σετ πίσω τον Sheng Tang με 4-6, 7-5, 6-1. Στη συνέχεια κέρδισε τον Yecong Mo με 7-5, 6-4, ενώ στα προημιτελικά έδωσε ένα ακόμα γεμάτο ματς, επικρατώντας του Jie Cui με 6-3, 2-6, 6-4.