Μπήκε 4άδα στο Μπαλί ο Σακελλαρίδης

tn team Πέμπτη, 12 Σεπτεμβρίου 2024 - 12:14

Ο Στέφανος Σακελλαρίδης έκανε μεγάλη νίκη απέναντι στον Bogdan Bobrov και μπήκε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων του Μπαλί.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.7 στο ταμπλό και Νο.539 στον κόσμο, απέκλεισε σήμερα στο Μπαλί τον Bogdan Bobrov, Νο.3 στο ταμπλό και Νο.396 στον κόσμο, με 6-4, 3-6, 6-2.

Ο Σακελλαρίδης κέρδισε τα δυο τελευταία games του 1ου σετ, όμως στο 2ο σετ ο Bobrov προηγήθηκε με break στο 4-2 και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στο αποφασιστικό σετ ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν δυνατότερος, κέρδισε τα 4 πρώτα games και ολοκλήρωσε το σετ στο 8ο game, έπειτα από 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 3η νίκη στο τουρνουά του Μπαλί για τον Στέφανο, που στον 1ο γύρο είχε αποκλείσει τον Ιταλό Andrea Bacaloni και στον 2ο γύρο τον Αυστραλό Dayne Kelly με 4-6, 6-4, 6-2.

Στα ημιτελικά της hardcourt διοργάνωσης των 25.000 δολαρίων της ITF, ο Σακελλαρίδης θα αντιμετωπίσει τον Βέλγο Tibo Colson, Νο.535 στον κόσμο, που έβγαλε εκτός τον Βρετανό Jay Clarke, Νο.1 στο ταμπλό και Νo.287 στον κόσμο.