Πανελλήνιο Πρωτάθλημα: Χόλμπαν και Παρετζόγλου νικητές στα 18άρια (pics)

tn team Κυριακή, 01 Μαϊος 2022 - 21:41

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι αγώνες για την κατηγορία των 18 ετών, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors του 2022. Ο Βλάντιμιρ Χόλμπαν αναδείχθηκε πρωταθλητής στα αγόρια, ενώ στα κορίτσια τον τίτλο κατέκτησε η Νικολέτα Παρετζόγλου. Αναλυτικά οι νικητές και φωτογραφίες.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα από όλα τα ταμπλό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Juniors 2022

Ο Βλάντιμιρ Χόλμπαν (Ο.Α Αθηνών) επικράτησε στον τελικό του μονού αγοριών U18 του Τάσου Μανδαλενάκη (Ηράκλειο Ο.Α.Α) με 6-1, 6-4 και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors 2022, που ολοκληρώθηκε σήμερα για την κατηγορία των 18 ετών στον Ο.Α Χαλκίδας.

Ο Χόλμπαν χρειάστηκε να πετύχει 5 νίκες για να φτάσει μέχρι τον τίτλο, ενώ δυο φορές στο τουρνουά είχε μείνει πίσω με σετ. Στον 3ο γύρο είχε επιστρέψει απέναντι στον Ηλία Μπράβο, του οποίου επικράτησε με 2-6, 6-0, 7-6 (4), ενώ στα ημιτελικά απέκλεισε τον Κωνσταντίνο Μεγαλογιάννη, κερδίζοντάς τον με 4-6, 6-3, 6-0.

Η απονομή του μονού αγοριών στα 18άρια

Στα κορίτσια, πρωταθλήτρια στα 18άρια αναδείχθηκε η Νικολέτα Παρετζόγλου (A.O.A Υέλου), η οποία κέρδισε στον σημερινό τελικό την Μαριάνθη Χριστοφορίδου (Ο.Α Μαγνησίας) με 6-3, 7-5.

Ήταν ένας ωραίος τελικός, με τη Νικολέτα να επικρατεί έπειτα από 2 κλειστά σετ. Συνολικά η αθλήτρια του Α.Ο.Α Υέλου πέτυχε 5 νίκες στο τουρνουά, χάνοντας μόλις ένα σετ, στα προημιτελικά, όπου επικράτησε της Ιφιγένειας Καυκά με 6-3, 4-6, 6-3.

Η απονομή του μονού κοριτσιών στα 18άρια

Η Καυκά (Α.Ο.Α Φιλοθέης) ήταν πρωταθλήτρια στο μικτό, μαζί με τον συμπαίκτη της, Γιάννη Λουκίσα (Ο.Α Γουδή). Οι δυο τους επικράτησαν στον σημερινό τελικό του Νίκου Σφυράκη (Ηράκλειο Ο.Α.Α) και της Αθηνάς Πήττα (Ο.Α Φοίβος Λάρισας) με 1-6, 6-3, 11-9.

Την 3η θέση στο μικτό πήραν οι Θανάσης Λεβέντης (Α.Ο.Α Υέλου) και Δέσποινα Μαστροδήμα (Α.Ο.Α Υέλου), που κέρδισαν στον μικρό τελικό τους Τάσο Μανδαλενάκη (Ηράκλειο Ο.Α.Α) και Χρυσή Νταμπακάκη (Ηράκλειο Ο.Α.Α) με 6-2, 6-2.

Η απονομή του μικτού διπλού στα 18άρια

Στο διπλό των κοριτσιών, πρωταθλήτριες αναδείχθηκαν οι Φωτεινή Πιτσινή (Ο.Α Χαλκίδας) και Αθηνά Πήττα (Ο.Α Φοίβος Λάρισας), που κέρδισαν σε έναν συναρπαστικό τελικό τις Δέσποινα Μαστροδήμα (Α.Ο.Α Υέλου) και Νικόλ Νικολή (Α.Ο.Α Υέλου) με 4-6, 7-5, 10-8.

Η απονομή του διπλού κοριτσιών στα 18άρια

Τέλος, στο διπλό των αγοριών νικητές αναδείχθηκαν οι Κωνσταντίνος Μεγαλογιάννης (Αίολος Αλ. Ιλίου) και Γιώργος Βάλαρης (Ο.Α Βούλας), που επικράτησαν έπειτα από δυο πολύ κλειστά σετ των Νίκου Σφυράκη (Ηράκλειο Ο.Α.Α) και Γιώργου Χαϊδεμένου (Α.Ο.Α & Α. Πεύκης) με 7-6 (3), 7-5.