"Λύγισε" μετά από 2,5 ώρες μάχης η Χριστοφή

tn team Παρασκευή, 29 Ιουλίου 2022 - 12:36

Η Ελένη Χριστοφή ολοκλήρωσε την παρουσία της στο διεθνές τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Kottingbrunn στην Αυστρία με έναν καλό απολογισμό, αφού έφτασε μέχρι τη 16άδα στα μονά και μέχρι τα προημιτελικά στα διπλά.

Η Χριστοφή "λύγισε" μετά από 2,5 ώρες μάχης με την Τσέχα Linda Klimovicova, από την οποία ηττήθηκε με 6-4, 1-6, 6-4 σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι για τον 2ο γύρο του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Kottingbrunn στην Αυστρία.

Η Χριστοφή είχε τις ευκαιρίες της στο παιχνίδι, έχασε όμως το προβάδισμα από το 3-1 και το 4-2 στο 1ο σετ, το οποίο τελικά έχασε με 6-4. Στο 2ο σετ η 23χρονη Ελληνίδα επέστρεψε από το 1-3 και ισοφάρισε σε 3-3. Μέχρι το 4-4 όλα ήταν ανοιχτά, όμως η 18χρονη Τσέχα, ήδη Νο.876 στον κόσμο, κέρδισε τα 2 τελευταία games του αγώνα και πήρε το 3ο σετ με 6-4.

Η Χριστοφή, η οποία είχε κερδίσει στον 1ο γύρο τη Lilly Elida Haseth από τη Νορβηγία με 7-5, 6-1, αποκλείστηκε και από τα προημιτελικά των διπλών, όπου έπαιζε με τη Γαλλίδα Tiphanie Fiquet.

Μετά από ένα συναρπαστικό match tie-break με τις Τσέχες Karolina Kubanova και Linda Sevcikova, οι Ελληνίδα παίκτρια και η Γαλλίδα παρτενέρ της γνώρισαν την ήττα με 7-5, 4-6, 14-12, χάνοντας μάλιστα και 4 match points.