Επιστρέφουν με κούπες

tennisnews team Δευτέρα, 20 Ιουλίου 2015 - 12:42

Γεμάτοι κούπες επιστρέφουν οι Στέφανος Διαμαντής και Γιώργος Λαζαρίδης από το Ριτάρν καπ της Ουγγαρίας.

Την δεύτερη θέση σε μόνο και σε διπλό με συμπαίκτη τον Γιώργο Λαζαρίδη κατέλαβε ο Στέφανος Διαμαντής στο διεθνές τουρνουά του τένις με αμαξίδιο, Ριτάρν καπ. Ο Διαμαντής για άλλη μια φορά απέδειξε την ικανότητα του να ανταγωνίζεται και να κερδίζει αθλητές που βρίσκονται ανάμεσα στους 50 πρώτους της παγκόσμιας κατάταξης. Πλέον δεν αποτελεί έκπληξη αλλά αναμενόμενο να βρίσκεται στους τελικούς των τουρνουά που συμμετέχει. Στο μονό βρέθηκε στον τελικό έχοντας επικρατήσει του Πολωνού Ταμπέους Κρουζέλνσκι με 2-0 σετ (7-6,6-1), αλλά έχασε τον τίτλο του τουρνουά από τον Καμίλ Φάμπισακ με 2-0 σετ (6-4,6-0).

Στο διπλό το δίδυμο Διαμαντής και Λαζαρίδης έφτασαν μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί αντιμετώπισαν το πολωνικό δίδυμο Φάμπισακ και Κρουζέλνσκι οι οποίοι επικράτησαν τελικά με 2-0 σετ (6-1,6-4). Στο μονό ο Λαζαρίδης σταμάτησε στους «16» από τον Ούγγρο Ρόλαντ Νέμεθ με 2-0 σετ. Επιστροφή αύριο για τους έλληνες πρωταθλητές στο τένις με αμαξίδιο.

Πηγή: sportsamea.gr