Επέστρεψε στη δράση ο Λαζαρίδης (vid)

Γιώργος Λαζαρίδης
Γιώργος Λαζαρίδης United Photo Press / Jose Rasquinho
tennisnews team Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2020 - 1:21

Ο Γιώργος Λαζαρίδης επέστρεψε στα διεθνή τουρνουά μετά από σχεδόν ένα χρόνο και έκανε καλές εμφανίσεις στο Σετούμπαλ της Πορτογαλίας, όπου φιλοξενήθηκε το τουρνουά της ITF, VII Open Baia de Setubal.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.78 της παγκόσμιας κατάταξης της ITF και στοχεύει στην πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο που έχουν αναβληθεί για το 2021, κέρδισε στην πρεμιέρα του στο τουρνουά τον Πορτογάλο Fabio Reis, με 6-1, 6-0.

Δεν κατάφερε να συνεχίσει την προσπάθειά του, καθώς στη φάση των "16" του μονού ηττήθηκε από τον Ισπανό Daniel Caverzaschi, με 6-0, 6-1. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ισπανός αθλητής βρίσκεται στο Νο.22 του κόσμου και κατέκτησε στη συνέχεια το τουρνουά, χωρίς να απωλέσει σετ.

Ο Λαζαρίδης αγωνίστηκε και στο διπλό, μαζί με τον Ούγγρο Laszlo Farkas. Στον 1ο γύρο, οι δυο αθλητές γνώρισαν την ήττα από τους Γάλλους Nicolas Charrier και Guilhem Laget, με 6-2, 6-2.