Δυο πρωτιές για τον Λαζαρίδη στο Ούμαγκ

tn team Τετάρτη, 03 Αυγούστου 2022 - 13:30

Με δυο τρόπαια επέστρεψε από το Ούμαγκ της Κροατίας ο Γιώργος Λαζαρίδης, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο ταμπλό του διπλού του Croatia Open Umag, ενώ πήρε και την 1η θέση στο consolation ταμπλό.

Ο Λαζαρίδης συμμετείχε στο διεθνές τουρνουά του Ούμαγκ την περασμένη εβδομάδα, που ανήκει στην ITF Futures Series σειρά της ITF.

Στον 1ο γύρο του μονού ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε έπειτα από έναν πολύ κλειστό αγώνα από τον Κροάτη Sven Maretic, με 6-4, 7-5.

Συνέχισε στο ταμπλό δεύτερης ευκαιρίας ο Έλληνας τενίστας, όπου παρέμεινε αήττητος και πήρε την 1η θέση.

Στα ημιτελικά, όπου προκρίθηκε με bye, επιβλήθηκε του Antonio Arambasic με 6-2, 6-0, ενώ στον τελικό κέρδισε εξίσου εύκολα τον Αυστριακό Martin Hoerz-Weber, με 6-0, 6-2.

Ο Λαζαρίδης αναδείχθηκε επίσης πρωταθλητής στο διπλό, όπου έπαιξε μαζί με τον Βρετανό Dahnon Ward.

Στα προημιτελικά Λαζαρίδης και Ward κέρδισαν τον Αυστραλό Martyn Dunn και τον Κροάτη Sven Maretic με 3-6, 6-3, 10-3. Στα ημιτελικά απέκλεισαν τους Αυστριακούς Thomas Flax και Martin Hoerz-Weber με 6-4, 6-0, ενώ στον τελικό επικράτησαν του Κροάτη Drazen Miksic και του Αυστριακού Josef Riegler, με 3-6, 7-6 (4), 10-4.