Ο Tomic έχασε αγώνα μέσα σε 36 λεπτά! (vid)

Bernard Tomic
Bernard Tomic Φωτογραφία: Tennis Photo Network
tn team Τρίτη, 14 Σεπτεμβρίου 2021 - 21:20

Για 2η φορά στην καριέρα του, ο Bernard Tomic έχασε αγώνα που ολοκληρώθηκε κανονικά σε σχεδόν ένα μισάωρο!

Μόνο ένα game κέρδισε ο Bernard Tomic στη σημερινή του πρεμιέρα στο Challenger της Κωνσταντινούπολης απέναντι στον Quentin Halys, από τον οποίο έχασε με 0-6, 1-6 σε 36 μόλις λεπτά!

Για ακόμα μια φορά ήταν πολύ απογοητευτικός ο 28χρονος Αυστραλός, ο οποίος κέρδισε 4 πόντους στο 1ο σετ και 17 συνολικά στον αγώνα!

Ήταν μάλιστα η δεύτερη φορά που έχασε αγώνα σε περίπου ένα μισάωρο, αφού τον Μάρτιο του 2014 είχε ηττηθεί ακόμα πιο σύντομα, σε 28 μόλις λεπτά, από τον Jarkko Nieminen με το ίδιο ακριβώς σκορ, στον 1ο γύρο του Miami Masters.

Αυτός ήταν και ένας από τους πιο σύντομους επίσημους αγώνες στην ιστορία του αθλήματος, με το ρεκόρ στην ιστορία της open era να ανήκει στη νίκη του Francisco Clavet επί του Jiang Shan στον 1ο γύρο τoυ Heineken Open Shanghai του 2001, με 6-0, 6-0, σε 25 λεπτά!

Πριν την open era, είχε καταγραφεί η νίκη του Jack Harper επί του J. Sandiford στο Surrey Open Hard Court Championships το 1946 με 6-0, 6-0 σε 18 λεπτά. Ο Harper είχε χάσει έναν πόντο σε όλο τον αγώνα.

Στον 2ο γύρο του Challenger της Κωνσταντινούπολης, ο Quentin Halys θα αντιμετωπίσει τον Ilya Marchenko.