ATP
Indian Wells: Πρεμιέρα για Τσιτσιπά και Σάκκαρη

 
Στέφανος Τσιτσιπάς
Στέφανος Τσιτσιπάς © Abierto Mexicano
tennisnews team Σάββατο, 12 Μαρτίου 2022 - 12:38

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα πραγματοποιήσουν τις πρεμιέρες τους στα μονά σήμερα στο Indian Wells. Πρεμιέρα και για τους Rafael Nadal, Daniil Medvedev και Νικ Κύργιο. Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας.

Πολύ πλούσιο και γεμάτο ελληνικό ενδιαφέρον θα είναι και το σημερινό πρόγραμμα του Indian Wells, με τους αγώνες να αρχίζουν όπως και κάθε μέρα στις 21:00 ώρα Ελλάδας.

Πρώτος στο κεντρικό court θα μπει ο Daniil Medvedev, που στον πρώτο του αγώνα ως Νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά, Tomas Machac.

Στη συνέχεια ο Rafael Nadal θα αντιμετωπίσει τον Sebastian Korda, ενώ μια ώρα μετά τα μεσάνυκτα, η Paula Badosa θα παίξει με την Tereza Martincova.

Στις 04:00 τα ξημερώματα της Κυριακής, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα δώσει τον πρώτο του αγώνα στο μονό, με αντίπαλο τον Jack Sock.

Το πρόγραμμα στο κεντρικό court του Indian Wells Tennis Garden θα κλείσει με την αναμέτρηση της πρωταθλήτριας του 2018, Naomi Osaka, απέναντι στη Veronika Kudermetova. Στο Stadium 2 η δράση θα αρχίσει επίσης στις 21:00 με τον αγώνα της Aryna Sabalenka κόντρα στην Jasmine Paolini.

Στη συνέχεια, γύρω στις 22:30 με 23:00 ώρα Ελλάδας, η Μαρία Σάκκαρη θα δώσει το πρώτο της παιχνίδι στα μονά, απέναντι στη δυνατή Τσέχα Katerina Siniakova.

Θα ακολουθήσει ο ενδιαφέρον αγώνας του Denis Shapovalov με τον Alejandro Davidovich Fokina, ενώ στις 04:00 θα γίνει το ντέρμπι της Leylah Fernandez με την Amanda Anisimova και στις 06:00 περίπου θα παίξει ο Νικ Κύργιος, κόντρα στον Federico Delbonis.

Στα υπόλοιπα γήπεδα του Indian Wells θα αγωνιστούν σήμερα οι Carlos Alcaraz, Casper Ruud, Victoria Azarenka, Anett Kontaveit, Jelena Ostapenko και Jannik Sinner μεταξύ πολλών άλλων.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (12/03):

Stadium 1:
21:00 Daniil Medvedeev [1] v. Tomas Machac [Q] COSMOTE SPORT 6HD
23:00 Rafael Nadal [4] Sebastian Korda COSMOTE SPORT 6HD
01:00 Paula Badosa [5] v. Tereza Martincova
04:00 Jack Sock v. Stefanos Tsitsipas [5] COSMOTE SPORT 6HD
06:00 Naomi Osaka v. Veronika Kudermetova [21]

Stadium 2:
21:00 Jasmine Paolini v. Aryna Sabalenka [2] NOVASPORTS 6HD
23:00 Maria Sakkari [6] v. Katerina Siniakova NOVASPORTS 6HD
01:00 Alejandro Davidovich Fokina v. Denis Shapovalov [13] COSMOTE SPORT 6HD
04:00 Leylah Fernandez [18] v. Amanda Anisimova
06:00 Federico Delbonis [32] v. Nick Kyrgios COSMOTE SPORT 6HD

Stadium 3:
21:00 Carlos Alcaraz [19] v. Mackenzie McDonald
23:00 Reilly Opelka [17] v. Lorenzo Musetti
01:00 Christopher Eubanks [Q] v. Casper Ruud [8]
03:00 Victoria Azarenka [13] v. Astra Sharma [LL]
05:00 Jessica Pegula [14] v. Marie Bouzkova [Q]

Stadium 4:
21:00 Aliaksandra Sasnovich v. Petra Kvitova [27]
23:00 Kristina Kucova v. Anett Kontaveit [4]
01:00 Shelby Rogers v. Jelena Ostapenko [10]
03:00 Jannik Sinner [10] v. Laslo Djere
05:00 Karen Khachanov v. Jenson Brooksby

Stadium 5:
21:00 Federico Coria v. Daniel Evans [27]
23:00 Hurkacz/Kubot v. Puetz/Venus [6]
00:30 Cameron Norrie [12] v. Pedro Martinez
02:30 Benjamin Bonzi v. Lorenzo Sonego [21]

Stadium 6:
21:00 JJ Wolf [Q] v. Roberto Bautista Agut [15]
23:00 Filip Krajinovic v. Gael Monfils [26]
01:00 Fabio Fognini v. Nikoloz Basilashvili [18]

Stadium 8:
21:00 Marketa Vondrousova [30] v. Magdalena Frech [LL]
23:00 Viktorija Golubic [31] v. Yulia Putintseva
01:00 Kaja Juvan [Q] v. Sara Sorribes Tormo [32]

Stadium 9:
21:00 Elise Mertens [20] v. Marta Kostyuk
23:00 Alison Van Uytvanck v. Elena Rybakina [17]
01:00 Daria Saville [Q] v. Ons Jabeur [9]

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.