Το σήκωσε ο Bautista Agut στο Kitzbuhel (vid)

Roberto Bautista Agut
Roberto Bautista Agut © Generali Open | Alexander Scheuber
tn team Σάββατο, 30 Ιουλίου 2022 - 23:29

O Roberto Bautista Agut έβαλε τέλος στο όνειρο του 20χρονου Filip Misolic, που από το Νο.205 της παγκόσμιας κατάταξης και χωρίς να έχει άλλη νίκη στο ενεργητικό του κατάφερε να μπει στον τελικό του Kitzbuhel, για να αναδειχθεί πρωταθλητής στο 250άρι της Αυστρίας.

Ο Bautista Agut κυριάρχησε στον σημερινό τελικό του Generali Open στο Kitzbuhel της Αυστρίας και επιβλήθηκε του Filip Misolic με 6-2, 6-2 σε 92 λεπτά, για να αναδειχθεί πρωταθλητής στο 250άρι τουρνουά.

Αυτός ήταν ο 11ος τίτλος καριέρας για τον 34χρονο Ισπανό (11-10 σε τελικούς), 2ος στη φετινή χρονιά μετά το 250άρι της Ντόχα και μόλις 2ος στο χώμα, από το μακρινό 2014, όταν είχε κερδίσει το τουρνουά της Στουτγκάρδης στην ίδια επιφάνεια.

Το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό απ' όσο υποδηλώνει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο Bautista Agut είχε το κάτι παραπάνω στις περισσότερες κρίσιμες στιγμές κι έτσι δεν απειλήθηκε. Συγκεκριμένα, ο Ισπανός έσβησε και τα 3 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" από 2 φορές σε κάθε σετ το σερβίς του Αυστριακού, για να πάρει το ματς έχοντας μόνο 4 χαμένα games.

Ο Bautista Agut θα κερδίσει 2 θέσεις μετά απ' αυτή την εβδομάδα και θα ανεβεί στο Νο.18 της παγκόσμιας κατάταξς. Ο 34χρονος πέτυχε 4 νίκες στο Kitzbuhel και μια απ' αυτές ήταν απέναντι στον Jiri Lehecka με 4-6, 7-5, 7-5, σε έναν αγώνα που έχανε με 4-6, 3-5.

Ο Misolic σίγουρα ήταν μια μεγάλη αποκάλυψη για το αυστριακό τένις αυτή την εβδομάδα, με τον 20χρονο να αγωνίζεται μόλις για 2η φορά σε ένα τουρνουά ΑΤΡ και για 1η σε κυρίως ταμπλό. Πήρε wild card από τους διοργανωτές και απέκλεισε κατά σειρά τους Daniel Dutra Silva (6-2, 7-6), Pablo Andujar (6-4, 6-0), Dusan Lajovic (2-6, 7-6, 6-3) και Yannick Hanfmann (6-2, 2-6, 7-6), για να μπει στον πρώτο του τελικό στο tour και να εξασφαλίσει μια άνοδο 70 θέσεων, αφού μεθαύριο θα βρεθεί στο Νο.135 του κόσμου.