Επική νίκη και 1ος τελικός μετά από 3 χρόνια για Thiem (vids)

© Mia Knoll
tn team Παρασκευή, 04 Αυγούστου 2023 - 22:19

O Dominic Thiem κέρδισε τον Laslo Djere μετά από μια επική μονομαχία 3,5 ωρών και 5 σβησμένα match points, για να προκριθεί στον πρώτο του τελικό από το 2020!

Για πρώτη φορά από το Νοέμβριο του 2020, όταν ήταν φιναλίστ στο ATP Finals, προκρίθηκε σε έναν τελικό ο Dominic Thiem, ο οποίος κέρδισε τον Laslo Djere με 6-7 (3), 7-5, 7-6 (8), έπειτα από μια επική μονομαχία 3,5 ωρών στο Kitzbuhel της Αυστρίας.

Αμφότεροι οι δυο παίκτες είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες για break, όμως χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 2 ώρες για να δούμε το πρώτο break στο τέλος του 2ου σετ, όταν ο Thiem πέρασε μπροστά με 6-5.

Στο αποφασιστικό 3ο σετ ο Djere δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point, με τον Thiem αντίθετα να σώζει διπλό break point στο 1-2, 15-40, αλλά και 3 match points στο σερβίς του στο 5-6!

Έμεινε στο ματς και έστειλε το 3ο σετ στο tie-break, όπου έσβησε άλλα 2 match points, στο 5-6 και στο 6-7. Στο 2ο δικό του match point, πήρε τελικά το tie-break με 10-8 και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό του, ακριβώς σε 3 ώρες και 30 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο 1ος ημιτελικός για τον Thiem στη χρονιά και κατάφερε να τον συνδυάσει με μια επική νίκη. Θα είναι ο 29ος τελικός στην καριέρα του και θα διεκδικήσει τον 18ο τίτλο του (17-11).

Στον αυριανό τελικό, θα αντιμετωπίσει τον Sebastian Baez, που σε ακόμα έναν πολύ μεγάλο αγώνα, κατάφερε να κερδίσει τον Tomas Martin Etcheverry με 7-6 (5), 3-6, 6-4.