Εύκολα και ο Medvedev

© Dubreuil/Kopatsch/Zimmer
tn team Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024 - 20:51

O Daniil Medvedev ακολούθησε τους Novak Djokovic και Carlos Alcaraz, πετυχαίνοντας μια πολύ εύκολη πρόκριση στην πρεμιέρα του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στον 2ο γύρο και ο Taylor Fritz.

O Medvedev έκανε κι αυτός το καθήκον του, κερδίζοντας πολύ εύκολα τον Rinky Hijikata με 6-2, 6-1 σε 61 μόλις λεπτά.

Από την αρχή έδειξε την ανωτερότητά του ο Medvedev, που προηγήθηκε με double break στο 4-1. Ο Hijikata βρήκε το μοναδικό του break στο ματς για να μειώσει σε 4-2, όμως ο Ρώσος απάντησε κερδίζοντας τους 8 από τους 10 επόμενους πόντους και τελειώνοντας το σετ στο 8ο game.

Συνέχισε την κυριαρχία του και στο 2ο σετ ο Medvedev, ο οποίος προηγήθηκε με 4-0 και "σφράγισε" με νέο break, το 6ο συνολικά στο ματς, τη νίκη του στο 7ο game για το 6-1.

Ο Medvedev θα περιμένει την αναμέτρηση του Robin Haase με τον Sebastian Ofner, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Στο μεταξύ, στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο Taylor Fritz, που κέρδισε τον Alexander Bublik με 6-4, 6-4 και θα παίξει στη συνέχεια με έναν εκ των Jack Draper και Kei Nishikori.