Προκρίθηκαν Γαλλία-Ιταλία, κινδυνεύει η Σερβία (vids)

tennisnews team Κυριακή, 06 Μαρτίου 2016 - 16:13

Η Γαλλία και η Ιταλία πήραν τα πρώτα δύο εισιτήρια για την προημιτελική φάση του Davis Cup, καθώς "καθάρισαν" την πρόκριση από τη δεύτερη μέρα των αγώνων. Πήραν προβάδισμα οι Βρετανοί χάρη στον Andy Murray, ενώ κινδυνεύει η Σερβία, μετά και την ήττα των Novak Djokovic και Nenad Zimonjic. Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τα highlights των αγώνων.

Ο Richard Gasquet και ο Jo-Wilfried Tsonga κέρδισαν τους Vasek Pospisil και Philip Bester με 7-6 (4), 6-1, 7-6 (4), σε έναν δραματικό αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 43 λεπτά, για να χαρίσουν στη Γαλλία τη μεγάλη πρόκριση στη Γουαδελούπη. Αυτό ήταν το πρώτο tie της Γαλλίας με την επιστροφή του Yannick Noah στην τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Ο άνθρωπος που έφερε σχεδόν μόνος του τη Μεγάλη Βρετανία στον θρόνο του Davis Cup μετά από 79 χρόνια το 2015, ο Andy Murray, έδωσε τη λύση και σήμερα για τους Βρετανούς, καθώς τους βοήθησε να πάρουν σημαντικό προβάδισμα επί της Ιαπωνίας στο Μπέρμιγχαμ.

Ο "Muzza" αντικατέστησε τον Dominic Inglot και συνεργάστηκε με τον αδερφό του, Jamie Murray, για να κερδίσουν τους Yoshihito Nishioka και Yasutaka Uchiyama με 6-3, 6-2, 6-4. Οι Βρετανοί προηγούνται με 2-1 της Ιαπωνίας και χρειάζονται μια νίκη στους αυριανούς αγώνες των μονών για να πάρουν την πρόκριση. Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, στις 15:00 το μεσημέρι, ο Murray θα αντιμετωπίσει τον Kei Nisikori.

Οι πιθανοί αντίπαλοι των Βρετανών στα προημιτελικά, Σέρβοι, δε θα έχουν εύκολη αποστολή την 3η μέρα των αγώνων. Οι Andrey Golubev και Aleksandr Nedovyesov κέρδισαν σήμερα τους Novak Djokovic και Nenad Zimonjic με 3-0 σετ και έδωσαν στο Καζακστάν το προβάδισμα με 2-1. Η Σερβία πάντως δεν παύει να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, αφού ο Djokovic και ο Viktor Troicki θα είναι τα φαβορί στους αυριανούς αγώνες.

Η Ιταλία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά, καθώς οι Simone Bolelli και Andreas Seppi δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα στο σημερινό διπλό, επικρατώντας των Ελβετών Marco Chiudinelli και Henri Laaksonen με 6-3, 6-1, 6-3. Πιθανή αντίπαλος της Ιταλίας είναι η Αργεντινή, η οποία έχασε σήμερα στα διπλά από τους Πολωνούς, αλλά συνεχίζει να είναι το φαβορί για την πρόκριση στο Gdansk.

Οι Τσέχοι απέκτησαν σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης επί των Γερμανών στο Ανόβερο, καθώς οι Tomas Berdych και Radek Stepanek κέρδισαν με 3-0 σετ τους Philipp Kohlschreiber και Philipp Petzschner. Στον πρώτο αγώνα της Κυριακής, ο Berdych θα αντιμετωπίσει τον Kohlschreiber και θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Τέλος, οι Ivan Dodig και Franko Skugor επιβλήθηκαν των Ruben Bemelmans και Davifd Goffin με 7-6 (5), 6-3, 6-1 και έδωσαν στην Κροατία προβάδισμα επί του Βελγίου με 2-1 στη Λιέγη. Οι Κροάτες είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί, με τους Marin Cilic και Borna Coric να χρειάζονται μια νίκη στους αγώνες της Κυριακής.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των αγώνων:

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 2-1
Barclaycard Arena, Μπέρμιγχαμ, Μεγάλη Βρετανία (hard, indoor)
Andy Murray v. Taro Daniel 6-1, 6-3, 6-1
Daniel Evans v. Kei Nishikori 3-6, 5-7, 6-7 (3)
Andy Murray/Jamie Murray v. Nishioka/Uchiyama 6-3, 6-2, 6-4
Κυριακή (15:00):
Andy Murray v. Kei Nishikori
Daniel Evans v. Taro Daniel

ΣΕΡΒΙΑ - ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 1-2
Pionir Hall, Βελιγράδι, Σερβία (hard, indoor)

ΓΑΛΛΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 3-0
Velodrome Amedee Detraux, Γουαδελούπη, Γαλλία (clay, outdoor)
Gael Monfils v. Frank Dancevic 6-3, 6-1, 6-3
Gilles Simon v. Vasek Pospisil 7-5, 6-3, 6-3
Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga v. Philip Bester/Pospisil 7-6 (4), 6-1, 7-6 (4)
Κυριακή (17:00):