Συνεχίζουν Halep, Aga, έξω η Kvitova (vids)

Simona Halep
tennisnews team Σάββατο, 26 Μαρτίου 2016 - 16:14

H Simona Halep και η Agnieszka Radwanska επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά απέναντι στις Julia Goerges και Madison Brengle αντίστοιχα και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του Miami Open. Αντίθετα, εκτός συνέχειας έμεινε η Petra Kvitova, η οποία δεν κέρδισε κανένα σετ απέναντι στην Ekaterina Makarova.

H Simona Halep συνεχίζει την καλή της παρουσία στα Premier Mandatory τουρνουά του Μαρτίου και μετά από το Indian Wells, πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις και στο Μαϊάμι. Σήμερα, η 24χρονη Ρουμάνα επιβλήθηκε της Julia Goerges με 6-4, 6-1, σε 1 ώρα και 34 λεπτά αγώνα.

Η Halep είχε πολύ δύσκολο έργο στο εναρκτήριο σετ, στο οποίο ήταν πίσω με 0-3 και έσωσε τα 7 από τα 8 break points που αντιμετώπισε, για να το κερδίσει τελικά σε ένα πολύ δύσκολο και επεισοδιακό 10ο game. Και στα πρώτα λεπτά του 2ου σετ οι δυο τενίστριες ήταν πολύ κοντά, η Goerges όμως δεν κατάφερε να μείνει στον ρυθμό της Halep, που κέρδισε τα 5 τελευταία games του αγώνα.

Στον 4ο γύρο του Miami Open, η Halep θα αντιμετωπίσει την Heather Watson, που βρέθηκε κοντά στον αποκλεισμό αλλά πραγματοποίησε μια μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Yanina Wickmayer, με 3-6, 7-5, 6-3.

Στις "16" καλύτερες θα βρίσκεται και η Agnieszka Radwanska, η οποία επέστρεψε στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης αυτή την εβδομάδα. Η 27χρονη Πολωνή κέρδισε την Madison Brengle δυσκολότερα απ' ότι δείχνει το τελικό 6-3, 6-2 και θα περιμένει το παιχνίδι της Ana Ivanovic με την Timea Bacsinszky για να μάθει την επόμενη αντίπαλό της.

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Ekaterina Makarova, η οποία έδειξε την πόρτα της εξόδου στο Νο8 του ταμπλό, την Petra Kvitova, κερδίζοντάς την με 6-4, 6-4, σε 1 ώρα και 30 λεπτά. Η Μakarova έσωσε τα 6 από τα 7 break points που αντιμετώπισε και κέρδισε την Kvitova για 3η φορά σε 7 αναμετρήσεις (3-4).

Στο 1ο σετ η Makarova αντιμετώπισε προβλήματα από την Τσέχα και έμεινε πίσω με 1-4. Κέρδισε όμως τα 5 επόμενα games και έκλεισε πολύ δυνατά το σετ, με 6-4. Στο 2ο σετ κατάφερε να σώσει 2 break points και να μη χάσει καμιά φορά το σερβίς της, για να το κατακτήσει και αυτό με 6-4 και να πιστοποιήσει την πρόκρισή της στις "16" του Μαϊάμι, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Caroline Wozniacki και Elina Svitolina.