Νικηφόρα πρεμιέρα για τη Βαλεντίνη στο Palm Harbor

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου © Diego Narváez
tn team Πέμπτη, 14 Απριλίου 2022 - 8:50

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ξεκίνησε δυνατά την προσπάθειά της στο δυνατό τουρνουά των 100.000 δολαρίων του Palm Harbor στη Φλόριντα, κερδίζοντας με ανατροπή στα σετ την ανερχόμενη Αμερικανίδα Whitney Osuigwe στον 1ο γύρο.

Αν και βρέθηκε πίσω με σετ, η Βαλεντίνη βρήκε τρόπο να φτάσει σε μια πολύ καλή νίκη στην πρεμιέρα της στο US Pro Women's Clay Court Championships στο Palm Harbor της Φλόριντα, κερδίζοντας τη 20χρονη Osuigwe με 4-6, 6-2, 6-4.

Η Osuigwe ξεκίνησε την προσπάθειά της από τα προκριματικά στο χωμάτινο τουρνουά των 100.000 δολαρίων, καθώς βρίσκεται τώρα στο Νο.275 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά το 2019, όταν ήταν μόλις 17 ετών, είχε φτάσει και στο Νο.105 της WTA.

Στο 1ο σετ η Βαλεντίνη είχε προηγηθεί με 2-0 και με 3-2, αλλά η Osuigwe κέρδισε τα 3 επόμενα games και πέρασε μπροστά με 5-3, για να το κερδίσει τελικά στα 10 games. Στη συνέχεια η Αμερικανίδα προηγήθηκε με 2-1 στο 2ο σετ, με την 25χρονη Ελληνίδα, Νο.193 στον κόσμο, να κερδίζει 5 games στη σειρά για να πάρει το σετ με 6-2.

Το 3ο σετ ήταν πολύ κλειστό και οι δυο παίκτριες πάλεψαν σκληρά, με τη Βαλεντίνη να προηγείται αρχικά με 4-2 και την Osuigwe να την ισοφαρίζει στο 4-4. Ακολούθησαν 8 συνεχόμενοι πόντοι για τη Βαλεντίνη, που πήρε το 3ο σετ με 6-4 και έβαλε τέλος στο ματς μετά από 2 ώρες και 23 λεπτά αγώνα.

Απόψε, για τον 2ο γύρο της δυνατής διοργάνωσης των 100.000 δολαρίων του Palm Harbor, η Βαλεντίνη θα αντιμετωπίσει μια ακόμα Αμερικανίδα, την Grace Min, Νο.196 στον κόσμο και άλλοτε Top 100 παίκτρια.