Εκτός 8άδας η Βαλεντίνη στο Palm Harbor

tn team Παρασκευή, 15 Απριλίου 2022 - 8:44

H Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου γνώρισε την ήττα από την Grace Min στον 2ο γύρο του US Pro Women's Clay Court Championships, μένοντας εκτός προημιτελικών στο τουρνουά των 100.000 δολαρίων του Palm Harbor.

Στον 2ο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου στο Palm Harbor της Φλόριντα, καθώς ηττήθηκε από την Grace Min με 7-5, 6-2.

Η 25χρονη Ελληνίδα, Νο.193 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, προηγήθηκε με 2-0 και με 4-2 στο 1ο σετ, αλλά η Min κέρδισε τα 5 από τα 6 τελευταία games του σετ και το κατέκτησε με 7-5.

Στο 2ο σετ η 27χρονη Αμερικανίδα, Νο.196 στον κόσμο και παλιότερα Νο.97, προηγήθηκε με 5-1 κάνοντας 2 break στο σερβίς της Βαλεντίνης. Η Ελληνίδα παίκτρια μείωσε προσωρινά σε 5-2, αλλά υπέστη νέο break στο 8ο game και το ματς ολοκληρώθηκε μετά από 1 ώρα και 28 λεπτά.

Στα προημιτελικά του χωμάτινου τουρνουά των 100.000 δολαρίων της ITF, η Min θα αντιμετωπίσει τη Ρουμάνα Irina Maria Bara, No.3 στο ταμπλό και Νο.110 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Γραμματικοπούλου ολοκλήρωσε την εβδομάδα της στο Palm Harbor με μια καλή νίκη, αφού στο 1ο γύρο είχε κερδίσει τη Whitney Osuigwe με 4-6, 6-2, 6-4.