H Trevisan απέκλεισε την Jabeur στη Γουαδαλαχάρα (vids)

© Jimmie48 / WTA
tn team Πέμπτη, 21 Σεπτεμβρίου 2023 - 10:09

H Martina Trevisan έβγαλε εκτός την κορυφαία του ταμπλό της Γουαδαλαχάρας, Ons Jabeur, παρότι η τελευταία σέρβιρε για τη νίκη στο 2ο σετ! Στον 1ο της προημιτελικό σε 1000άρι μετά από 4 χρόνια μπήκε η Sofia Kenin, ενώ στην 8άδα συνεχίζουν και οι Victoria Azarenka και Caroline Garcia.

Η Trevisan έκανε τη μεγάλη υπέρβαση στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας στη Γουαδαλαχάρα, καθώς κέρδισε την No.1 στο ταμπλό Jabeur με 6-7 (4), 7-5, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Guadalajara Open Akron.

Η 29χρονη Ιταλίδα, Νο.54 στον κόσμο, πάλεψε πολύ σκληρά για να παραμείνει στο 1ο σετ και κατάφερε να σβήσει 7 set points στο σερβίς της, ενώ συνολικά έσβησε 11 break points, για να στείλει αυτό το σετ στο tie-break.

Παρόλα αυτά το έχασε, ενώ έμεινε πίσω με break και στο 2ο σετ, με την Jabeur να έχει μάλιστα τη δυνατότητα να σερβίρει για την πρόκριση στο 10ο game. Προηγήθηκε μέχρι και με 5-4, 30-0 η Τυνήσια, με την Trevisan να κερδίζει τους 4 επόμενους πόντους και να μένει στο ματς.

Μετά απ' αυτό κράτησε δύσκολα το σερβίς της για να περάσει μπροστά με 6-5 η Ιταλίδα, η οποία ανέτρεψε άλλο ένα service game της Jabeur από το 30-0, για να κάνει 2ο διαδοχικό break και να "κλέψει" το 2ο σετ, με 7-5.

Αφού γύρισε αυτό το σετ, η Trevisan απέκτησε πλεονέκτημα στο 3ο, στο οποίο προηγήθηκε με 4-2 και παρά την προσωρινή απάντηση της Jabeur για το 4-3, έκανε νέο break στο 8ο game (5-3) και τελικά έκλεισε το ματς στο 6-3, έπειτα από 3 ώρες και 2 λεπτά αγώνα!

Στα προημιτελικά της Γουαδαλαχάρας, η Trevisan θα αντιμετωπίσει την Caroline Dolehide, που κέρδισε μέσα σε μια ώρα τη Νο.8 του ταμπλό, Ekaterina Alexandrova, με 6-1, 6-2.

Εύκολα πέρασε και η Leylah Fernandez, που επιβλήθηκε με 6-2, 6-3 της Emma Navarro σε 66 λεπτά. Η Fernandez θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τη Sofia Kenin, που απέκλεισε τη Jelena Ostapenko με 6-4, 7-5 και προκρίθηκε στον 1ο της προημιτελικό σε 1000άρι από το 2019.

Η No.3 του ταμπλό, Caroline Garcia, επικράτησε της Hailey Baptiste με 7-5, 6-4 και θα δώσει ένα μεγάλο ματς απόψε με τη Victoria Azarenka, No.10 στο ταμπλό, που κέρδισε τη Veronika Kudermetova με 6-2, 6-1.

Τέλος, στα προημιτελικά θυμίζουμε πως θα βρεθεί και η Μαρία Σάκκαρη, Νο.2 στο ταμπλό, η οποία επιβλήθηκε της Camila Giorgi με 6-2, 6-2 και θα αντιμετωπίσει την έκπληξη της διοργάνωσης, την Κολομβιανή Emiliana Arango, Νο.180 στον κόσμο, που απέκλεισε την Taylor Townsend με 7-5, 1-6, 6-4.