Davis Cup: Το πάλεψε, αλλά δεν ανέβηκε στο World Group II η Κύπρος

© Cyprus Tennis Federation
tn team Σάββατο, 04 Φεβρουαρίου 2023 - 22:11

Η Κύπρος έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια στο εκτός έδρας tie με την πολύ δυνατή Τυνησία, αλλά ηττήθηκε με 3-2 και δεν πήρε την άνοδο για το World Group II του Davis Cup.

Όλα τα παιδιά που εκπροσώπησαν την Εθνική ομάδα της Κύπρου στο Davis Cup πάλεψαν και τα πήγαν πολύ καλά αυτές τις δυο ημέρες στο Cité Nationale Sportive El Menzah της Τύνιδας, ωστόσο η Τυνησία, η 3η καλύτερη ομάδα στην κατάταξη που έπαιξε στα πλέι-οφ του World Group II αυτή την εβδομάδα, πήρε τη νίκη με 3-2 και εξασφάλισε την άνοδο στο World Group II γι' αυτή τη χρονιά.

Αντίθετα, η Κύπρος θα παραμείνει στο Group III της Ευρωπαϊκής ζώνης για μια ακόμα χρονιά, όπου θα διεκδικήσει αυτό το καλοκαίρι μια νέα ευκαιρία για να παίξει στα πλέι-οφ του World Group II και το 2024.

Η προσπάθεια της Κύπρου για την υπέρβαση ξεκίνησε με μια πολύ μεγάλη νίκη του Πέτρου Χρυσοχού, που για μια ακόμα φορά απέδειξε πως αξίζει να είναι πολύ ψηλότερα στην κατάταξη, κερδίζοντας τον Skander Mansouri, No.279 στον κόσμο, με 6-4, 7-6 (4).

Ο 26χρονος Κύπριος τενίστας, ο οποίος πέρασε και από το κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ γνωρίζοντας μεγάλη επιτυχία, έχει φτάσει μέχρι το Νο.354 της ΑΤΡ, ενώ τώρα, χωρίς να έχει πολλά τουρνουά για το τελευταίο 12μηνο, έχει πέσει στο Νο.990.

Μεγάλο ματς έκανε και ο 23χρονος Μέλιος Ευσταθίου, Νο.894 στον κόσμο, που κοίταξε στα μάτια τον Moez Echargui, Νο.360, και λίγο έλειψε να φέρει την Κύπρο μια ανάσα μακριά από την πρόκριση. Τελικά μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά, ο Τυνήσιος παίκτης πήρε τη νίκη με 6-1, 3-6, 6-2.

Και στο διπλό έγινε μάχη, με τους Aziz Dougaz και Skander Mansouri να κερδίζουν τελικά του Σέργη Κυρατζή και Λευτέρη Νέο, με 6-2, 4-6, 6-2.

Ακολούθησε το πρώτο μονό του Σαββάτου, που ήταν η 2η και τελευταία μέρα των αγώνων. Ο Ευσταθίου αυτή τη φορά πήρε τη νίκη, εις βάρος του Dougaz, Νο.285 στην παγκόσμια κατάταξη, με 3-6, 6-1, 6-4. Χάρη στη νίκη αυτή η Κύπρος έκανε το 2-2 απέναντι στην πληρέστατη ομάδα των Τυνήσιων.

Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τελευταίοι και έφτασαν έστω και με πολύ ιδρώτα στην άνοδο, με τον Echargui να κερδίζει τον Χρυσοχό με 7-6 (5), 7-5, έπειτα από μάχη 2 ωρών και 15 λεπτών.

Και στα 2 σετ ο Χρυσοχός είχε χαμένες ευκαιρίες, για να κερδίσει το αποφασιστικό ματς της σειράς. Στο 1ο σετ ανέτρεψε το 3-5 για να το στείλει στο tie-break, όπου προηγήθηκε με 5-4 και βρέθηκε 2 πόντους μακριά από το σετ. Στο 2ο σετ επέστρεψε ξανά από break πίσω, από το 1-3, για να προηγηθεί με 4-3 και με 5-4 και να φτάσει σε set point στο 10ο game (4-5, 30-40). Ο πολύ έμπειρος 30χρονος Τυνήσιος άντεξε στο σερβίς του, ισοφάρισε σε 5-5 και στο αμέσως επόμενο game πήρε και το break, για να τελειώσει στη συνέχεια τον αγώνα.

ΤΥΝΗΣΙΑ - ΚΥΠΡΟΣ 3-2
Cité Nationale Sportive El Menzah, Τύνιδα, Τυνησία (hard outdoor)
Skander Mansouri - Πέτρος Χρυσοχός 4-6, 6-7 (4)
Moez Echargui - Μέλιος Ευσταθίου 6-1, 3-6, 6-2
Dougaz/Mansouri - Σέργης Κυρατζής/Λευτέρης Νέος 6-2, 4-6, 6-2
Aziz Dougaz - Μέλιος Ευσταθίου 6-3, 1-6, 4-6
Moez Echargui - Πέτρος Χρυσοχός 7-6 (5), 7-5