Ανατροπή και πρόκριση για τον Καλοβελώνη

tennisnews team Τετάρτη, 09 Οκτωβρίου 2019 - 19:07

Ο Μάρκος Καλοβελώνης επέστρεψε από σετ πίσω και απέκλεισε τον Alexander Shevchenko, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας.

Ο 25χρονος Έλληνας πρωταθλητής επέστρεψε από το 3-6, 3-5 και κατάφερε να κερδίσει τον Ρώσο αθλητή με 3-6, 7-6 (5), 6-4, έπειτα από μάχη 2 ωρών και 26 λεπτών που έδωσαν οι δυο τους.

Στον 2ο γύρο του τουρνουά της Αττάλειας, ο Καλοβελώνης θα αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Aleksandre Bakshi, που απέκλεισε το Νο.2 του ταμπλό, Pavel Nejedly, με 7-5, 6-7 (3), 6-4.

Εκτός 2ου γύρου έμεινε ο Μιχάλης Σακελλαρίδης, ο οποίος ηττήθηκε από τον Κροάτη Matija Pecotic, Νο.6 στο ταμπλό, με 6-0, 6-2. Το τελικό σκορ αδικεί τον Μιχάλη, που έδωσε μάχη στα περισσότερα game και ο αγώνας διήρκησε συνολικά 1 ώρα και 23 λεπτά. Γενικά ήταν ένα πολύ καλό τουρνουά για τον Μιχάλη, που μπήκε στο κυρίως ταμπλό μέσα από τα προκριματικά.

Η αδερφή του, Σαπφώ Σακελλαρίδη, αγωνίστηκε για το ταμπλό των γυναικών, όπου όμως ηττήθηκε από την Τουρκάλα Melis Sezer, με 6-3, 7-6 (0).