Στο Challenger του Κλήβελαντ ο Περβολαράκης

tn team Δευτέρα, 31 Ιανουαρίου 2022 - 21:33

Ο Μιχάλης Περβολαράκης αγωνίστηκε στο Cleveland Open αυτή την εβδομάδα, αλλά "λύγισε" σήμερα στον τελευταίο γύρο των προκριματικών.

Ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Αυστραλό Rinky Hijikata, No.12 στο ταμπλό και Νο.346 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, με 6-3, 6-3.

Έμεινε πίσω με 0-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Περβολαράκης, που πήρε τα 3 επόμενα games και προηγήθηκε με 3-2. Υπέστη ξανά break ωστόσο στο 6ο (3-3) και στο 8ο game (3-5) με αποτέλεσμα να χάσει το 1ο σετ με 3-6.

Στο 2ο σετ ο 25χρονος Έλληνας τενίστας προηγήθηκε 3 φορές κρατώντας το σερβίς του, με 1-0, 2-1 και 3-2. Στο 6ο game είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα, αλλά έχασε το break point του και ο Hijikata ισοφάρισε σε 3-3. Στη συνέχεια ο 20χρονος Αυστραλός έκανε δυο συνεχόμενα break και ολοκλήρωσε και αυτό το σετ στο 6-3.

Ο Περβολαράκης είχε κερδίσει τον πρώτο του αγώνα για τα προκριματικά του δυνατού Challenger του Κλήβελαντ, επικρατώντας του Ταϊβανού Tung-Lin Wu, με 6-4, 7-6 (5).