"Λύγισε" στα τρια σετ ο Περβολαράκης

tn team Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2022 - 21:07

Μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, ο Μιχάλης Περβολαράκης γνώρισε την ήττα από τον Ιταλό Giovanni Oradini στα τρια σετ και έμεινε εκτός ημιτελικών στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Sharm El Sheikh.

Ο 25χρονος Έλληνας τενίστας, Νο.2 στο ταμπλό, ηττήθηκε από τον Oradini (Νο.5) με 6-1, 3-6, 6-4 σε κάτι περισσότερο από 2 ώρες, για την προημιτελική φάση του τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Sharm El Sheikh, που φιλοξενείται σε σκληρές επιφάνειες.

Ο Περβολαράκης έχασε γρήγορα τον έλεγχο στο 1ο σετ, αλλά ανταποκρίθηκε με γρήγορο break στο 2ο σετ, στο οποίο πέρασε μπροστά με 3-1. Ο Oradini μείωσε προσωρινά σε 3-2, αλλά ο Έλληνας παίκτης κέρδισε τα 2 επόμενα games για το 5-2 και τελικά πήρε αυτό το σετ στα 9 games.

Στο αποφασιστικό σετ δόθηκε μεγάλη μάχη, με τον Περβολαράκη να είναι μέσα σ' αυτή μέχρι και το 4-4. Ο Ιταλός έκανε το 5-4 με το σερβίς του και όταν ο Περβολαράκης έπρεπε να σερβίρει για να μείνει στο τουρνουά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το σερβίς του και το ματς ολοκληρώθηκε σε 2 ώρες και 1 λεπτό αγώνα.

Ήταν μια καλή εβδομάδα για τον Περβολαράκη, Νο.403 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, που πέτυχε 2 νίκες στα γήπεδα του Sharm El Sheikh, απέναντι στον Ιταλό Antonio Massara (6-4, 4-6, 6-2) και στον Σουηδό Leo Borg (6-1, 6-4).