3η θέση στο Νις για την Ράλλη

tn team Κυριακή, 03 Ιουλίου 2022 - 11:50

Την 3η θέση κατέλαβε στο διεθνές τουρνουά της Tennis Europe που φιλοξενείται στο Νις η Καλομοίρα Ράλλη, η οποία είχε μια εξαιρετική εβδομάδα στην πόλη της Σερβίας.

Μετά από μια μάχη τριών σετ, η Καλομοίρα Ράλλη ηττήθηκε από την Ουγγαρέζα Flora Farkaslaki Hints, Νο.4 στο ταμπλό, με 6-3, 2-6, 6-1, με αποτέλεσμα να μείνει στην 3η θέση στο τουρνουά της 2ης κατηγορίας U16 της Tennis Europe.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για την Καλομοίρα στο χωμάτινο τουρνουά του Νις. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει την Lea Stefanovic με 6-2, 6-0, ενώ στον 2ο γύρο απέκλεισε τη Νο.10 του ταμπλό, Ana Mitevska, με 7-5, 6-2.

Στον 3ο γύρο απέκλεισε τη Νο.8 του ταμπλό, Mile Cibulskyte, με 6-4, 7-6 (5), ενώ στα προημιτελικά κέρδισε την κορυφαία του ταμπλό και Νο.103 στην κατάταξη στα 16άρια της Ευρώπης, Aleksandra Stevanovic, με 3-6, 6-3, 7-6 (3).

Αυτή ήταν η καλύτερη πορεία που έχει κάνει η Καλομοίρα, αθλήτρια του Ο.Α. Αθηνών, στα μονά, σε διοργάνωση της Tennis Europe. Στα διπλά, είχε φτάσει μέχρι τα ημιτελικά μαζί με τη Δήμητρα Παπασταύρου στο Tirana Open στα Τίρανα της Αλβανίας τον περασμένο Μάιο.