1ος τίτλος ITF για τον Μεσσή!

Ανδρέας Μεσσής
tn team Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2023 - 10:02

Μόλις στο 3ο τουρνουά ITF της καριέρας του και ενώ μπήκε στο κυρίως ταμπλό με lucky loser, o 15χρονος Ανδρέας Μεσσής πέτυχε 5 συνεχόμενες νίκες και έφτασε μέχρι την κατάκτηση του τίτλου, στο J30 της Γκίζας.

Μια σπουδαία εβδομάδα είχε στην Γκίζα της Αιγύπτου ο Ανδρέας Μεσσής, ο οποίος κέρδισε στον τελικό του τουρνουά της J30 κατηγορίας (πρώην J5) της ITF τον Αιγύπτιο Mostafa Elbasnaly, Νο.5 στο ταμπλό και Νο.693 στην παγκόσμια κατάταξη κάτω των 18, με 6-3, 6-1.

Ήταν μια πολύ μεγάλη εμφάνιση για τον 15χρονο αθλητή του Ο.Α. Φοίβος Λάρισας, Νο.2 στα 16άρια στην Ελλάδα και Νο.1693 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors.

Ο Ανδρέας ξεκίνησε από τα προκριματικά την προσπάθειά του στο χωμάτινο τουρνουά της Γκίζας, όπου κέρδισε τον Αιγύπτιο Seif El Salawy με 6-3, 6-3 και τον Τυνήσιο Khaled Frikha με 4-6, 6-2, 10-6, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ρουμάνο Traian Petrica, με 4-6, 6-2, 8-10.

Του δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία, μπαίνοντας στο κυρίως ταμπλό ως lucky loser, όπου πέτυχε 5 straight sets νίκες στη σειρά, αποκλείοντας πολύ καλούς παίκτες.

Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Αιγύπτιο Yassin Hamed, No.2 στο ταμπλό και Νο.583 στον κόσμο στα juniors, με 6-3, 6-1. Στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Ρουμάνο Alin Butnaru με 6-1, 6-2.

Άλλη μια εντυπωσιακή νίκη πέτυχε στα προημιτελικά, όπου επιβλήθηκε του Αιγύπτιου Mostafa Noureldine, Νο.6 στο ταμπλό και Νο.751 στον κόσμο, με 6-1, 6-1. Στα ημιτελικά είχε το πιο κλειστό του παιχνίδι από αυτά του κυρίως ταμπλό, κερδίζοντας τελικά τον Ρουμάνο Adrian Constantin, με 7-5, 7-5.

Αυτό ήταν μόλις το 3ο τουρνουά στο ITF Circuit για τον Μεσσή, που έκανε το ντεμπούτο του στα τουρνουά της ITF στα Ιωάννινα τον περασμένο Ιούλιο, όπου ξεκίνησε από τα προκριματικά και έφτασε ως τους "16" καλύτερους. Στη 16άδα έφτασε και στο 2ο τουρνουά του, στη Ρόδο τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα αγωνιστεί σε άλλο ένα τουρνουά της ITF, το χωμάτινο τουρνουά της J60 (πρώην J4) κατηγορίας της Αττάλειας, όπου θα αγωνιστεί απευθείας στο κυρίως ταμπλό.