Πρωταθλητής ο Μεσσής στην Πρέβεζα

tn team Κυριακή, 23 Ιουνίου 2024 - 15:28

Ο Ανδρέας Μεσσής κέρδισε τον Στέφανο Πουρναρόπουλο στον τελικό του J60 τουρνουά της ITF στην Πρέβεζα και αναδείχθηκε πρωταθλητής.

Ο Μεσσής επικράτησε του Πουρναρόπουλου με 7-5, 6-2 και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά της Πρέβεζας.

Ήταν ο 4ος τίτλος για τον 16χρονο Έλληνα τενίστα, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.432 στην παγκόσμια κατάταξη των juniors, 2ος φετινός μετά το επίσης J60 τουρνουά του Βελιγραδίου.

Ο Μεσσής έχασε μόνο ένα σετ όλη την εβδομάδα στην Πρέβεζα. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τον Γιάννη Σακκά με 6-3, 6-2, στον 2ο γύρο τον Βαγγέλη Βάλσαμο με 6-0, 6-0, στα προημιτελικά τον Joseph Marzingham με 6-3, 6-2 και στα ημιτελικά τον Οδυσσέα Γελαδάρη με 7-6 (2), 5-7, 6-2.

Σήμερα έγινε και ο τελικός του μονού κοριτσιών στην Πρέβεζα, όπου η Λυδία Παναγιωτίδου πάλεψε για τον 1ο της τίτλο, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ουκρανή Masha Lazarenko με 3-6, 6-1, 6-3.