1η θέση για τον Ιάσονα στο Μπακού

tn team Σάββατο, 06 Μαϊος 2023 - 16:00

Ο Ιάσονας Λύκος κατέκτησε τον 1ο τίτλο της καριέρας του σε διοργάνωση της Tennis Europe, στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Ο Ιάσονας Λύκος και ο συμπαίκτης του από το Ισραήλ, Dor Zohar, αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο 16άρι τουρνουά της 3ης κατηγορίας της Tennis Europe του Μπακού στο Αζερμπαϊτζάν.

Μετά από έναν πολύ κλειστό τελικό, Λύκος και Zohar επικράτησαν των κορυφαίων του ταμπλό, του Τούρκου Doruk Calikoglu και του Ρώσου Alexey Ryabov, με 2-6, 7-5, 10-8.

Αυτή ήταν η 1η παρουσία σε έναν τελικό σε τουρνουά της Tennis Europe για τον Έλληνα αθλητή του Α.Σ. Πολιτείας και τη συνδύασε με τον 1ο του τίτλο.

Θυμίζουμε πως το ελληνοϊσραηλινό δίδυμο, είχε κερδίσει ακόμα στο τουρνουά του Μπακού τους Nikoloz Meparidze και Artem Svetlov με 6-3, 7-5, τους No.4 στο ταμπλό Artem Khusanov και Kieran Lin με 6-3, 7-5, καθώς και τους Emanuele De Sanctis και Riccardo Galbiati με 6-2, 7-6 (4).