Φιναλίστ ο Παύλος Τσιτσιπάς στην Πράγα

tn team Παρασκευή, 07 Ιουλίου 2023 - 13:30

Τη 2η θέση κατέλαβε ο Παύλος Τσιτσιπάς στο 100άρι U18 τουρνουά της Πράγας, καθώς ηττήθηκε στον σημερινό τελικό από τον Ιταλό Alessandro Battiston.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τον Παύλο Τσιτσιπά στην Πράγα της Τσεχίας, όπου του δόθηκε η δυνατότητα να διεκδικήσει τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του στα juniors, το J100 τουρνουά της Πράγας.

Ο 17χρονος Έλληνας αθλητής, ο οποίος έχει κερδίσει έναν τίτλο στα μονά σε ITF διοργάνωση, νωρίτερα φέτος στο J30 τουρνουά στο Blagnac της Γαλλίας, ηττήθηκε στον τελικό του Moravia Steel Sparta Cup από τον Ιταλό Alessandro Battiston με 6-4, 6-2.

Ήταν μια εβδομάδα με μεγάλα αποτελέσματα και σημαντικές νίκες για τον Τσιτσιπά, που βρίσκεται στο Νο.455 της παγκόσμιας κατάταξης κάτω των 18 της ITF.

Στον 1ο γύρο κέρδισε τον Τσέχο lucky loser, Oliver Bures, με 6-3, 6-7 (5), 6-2. Στον 2ο γύρο απέκλεισε τον Πολωνό Bruno Kokot, Νο.8 στο ταμπλό και Νο.331 στην παγκόσμια κατάταξη στα 18άρια, με 6-2, 6-2, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε τον Τσέχο Lukas Velik, Νο.3 στο ταμπλό και No.183 στον κόσμο στα juniors, με 3-6, 6-4, 7-6 (7). Στα ημιτελικά επικράτησε ενός ακόμη Τσέχου, του Jakub Volesky, με 6-4, 6-4.

Καλή πορεία είχε και στο διπλό ο Έλληνας τενίστας, που μοιράστηκε τη μεριά του στο court με τον Αυστριακό Nico Hipfl. Οι δυο τους νίκησαν τους Oliver Petr Burda και Matyas Kozlovsky με 6-2, 6-2, καθώς και τους Daniel Bien και Krystof Svojgr με 6-4, 7-6 (6), για να μπουν στα ημιτελικά. Εκεί, γνώρισαν την ήττα από τους Jan Facek και Jan Rosicky, με 7-6 (3), 6-1.